Szakszuka

wpis w: Przekąski i dodatki, Śniadania | 0

Szakszuka jest daniem pochodzącym z Tunezji. Zrobiła się niezwykle popularna w Izraelu i jest tam często serwowana na treściwe śniadanie lub lunch. A skąd się wzięła wśród  Mamucich Przysmaków? Po pierwsze od dłuższego czasu intrygowała mnie nazwa, po drugie chciałam zrobić przyjemność mojemu synowi, który wypatrzył przepis na szakszukę w książce Ottolenghiego i Tamimiego pt “Jerozolima” i poprosił abym kiedyś ją przygotowała na śniadanie. Zapominałam o kupieniu harissy – jest jeszcze obca w mojej kuchni i chwilę trwało zanim zrobiłam pilpelchumę. Wydawała mi się nie wiedzieć czemu dość skomplikowana, a nie można jej pominąć, ponieważ nadaje daniu charakterystyczny pikantny smak czosnku i chili. Wystarczyło się jednak trochę skupić i jak zebrałam wszystkie składniki, to okazała się  oczywiście banalna do zrobienia.

Harrisa u Tunezyjczyków, a pilpelchuma u Żydów trypolitańskich, to intensywna ostra pasta z czosnku i chili służąca do przyprawiania warzyw i mięs. Faktycznie, powiedziałbym nawet, źe jest bardzo ostra, tak więc przygotowując szakszukę użyłam 1/3 z proponowanej porcji, a i tak danie było bardzo pikantne. Na szczęście smakowało.

Szakszuka

Składniki dla 2-3 osób:
Jaja – 4 szt (2 całe i 2 żółtka)
Papryka czerwona – 1 duża szt.
Pomidory świeże bez skórki pokrojone w kostkę lub z puszki – 400 g
Koncentrat pomidorowy – 1 łyżeczka
Jogurt grecki – ok. 100 ml
Czosnek – 2 ząbki
Kumin mielony – 1 /2 łyżeczki
Oliwa – 1-2 łyżki
Harissa gotowa lub pilpelchuma – 1 łyżka (ja dodałam łyżeczkę)
Sól

Pilpelchuma domowa:
Chili suszona niezbyt ostra – 1/2 szt ok. 6 g
Pieprz cayenne mielony – 12 g
Papryka czerwona w proszku – 12 g
Kumin mielony – łyżeczka
Kminek – 1/2 łyżki stołowej zmielonych nasion
Czosnek – 10 obranych małych ząbków (35 g)
Sól – 1/3 łyżeczki
Olej słonecznikowy – 37 ml oraz dodatkowo do zalania pasty

Wykonanie pilpelchumy
Suszoną chili zalej gorącą woda w małej miseczce. Po około 50 minutach odcedź, oddziel pestki i pokrój na duże kawałki. Pestki upraż na suchej patelni około 2 minuty.

Następnie wszystkie składniki oprócz oleju włóż do małego pojemnika blendera i lekko zmiksuj. Stopniowo dolewaj olej i miksuj do uzyskania jednolitej pasty. Przełóż ją do szklanego, wyparzonego słoiczka i zalej olejem, aby nie wysychała. Przechowuj zamknięty słoiczek z pilpelchumą w lodówce do ok. miesiąca. Z podanych proporcji otrzymasz ok. 100 ml pasty.

Wykonanie szakszuki:
Rozgrzej oliwę na jednej dużej lub dwóch małych patelniach. Utrzymując średni ogień dodaj pilpelchumę lub harissę, koncentrat pomidorowy, posiekaną paprykę, przeciśnięty przez praskę czosnek, zmielony kumin i szczyptę soli. Wymieszaj i smaż na niewielkim ogniu ok. 8 minut, aż papryki nieco zmiękną.

Następnie dodaj świeże pomidory lub pomidory z puszki, zagotuj i duś kolejne 10 minut, do wytworzenia gęstego sosu.

Zrób w sosie na każdej z dwóch patelni po 2 dołki. Delikatnie wbij po jednym całym jajku i jednym żółtku. Używając widelca delikatnie wymieszaj część białka z sosem. Staraj się zachować w całości żółtka.

Trzymaj patelnię na małym ogniu ok. 7-8 minut, do momentu aż białka się zetną całkowicie. Następnie zdejmij z ognia, a po kilku minutach nałóż szakszukę na talerze i podawaj razem z pieczywem i jogurtem greckim. Możesz również posypać ją dowolną zieleniną.

Dodatkowe wskazówki:

Zimą do szakszuki dodaje się ziemniaki, a wiosną bakłażany. Można też spróbować urozmaicić ją o inne ulubione składniki.

Z niewykorzystanych białek możesz upiec pyszne bezy i przygotować tort Pavlovej na deser.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *