Szparagi w maśle z chrupiącymi warzywami i ziołami

wpis w: Kolacje, Obiady, Sałatki | 0

Szparagi w maśle z chrupiącymi warzywami i aromatycznymi ziołami. Bogate w witaminy i minerały, pyszne  i bardzo mało kaloryczne. Oprócz smaku lubię w zielonych szparagach to, że tak łatwo i szybko można je zamienić w szlachetne, wartościowe danie. Przypominam sobie o nich zwłaszcza wtedy, kiedy wiosną nastają letnie upały i kiedy to, czy stoję przy rozgrzanej kuchni trzydzieści, czy tylko dziesięć minut ma dla mnie ogromne znaczenie. A czy można się nimi najeść? Pomijając ich cenę, która czasem mnie powstrzymuje przed zakupem w większej ilości, to nawet jeśli porcja jest obfita, wciąż mam ochotę na więcej i więcej, a moim panom od razu serwuję dodatkowo jajo sadzone lub dwa i podaję pieczywo. Wtedy nie narzekają, że są głodni…

Kilka dni temu kupiłam szparagi jeszcze w przyzwoitej cenie, ale ponieważ zwykle znikają z rynku tak niespodziewanie jak się pojawiają, to warto się pospieszyć aby z nich skorzystać.  Wspaniale smakują z białym winem podane  na kolację.

Poza sezonem w podobny sposób możesz przygotować groszek cukrowy lub fasolkę szparagową, chociaż absolutnie nie jest to ani  ten sam smak, ani ta sama szlachetność potrawy.

IMG_5370 IMG_5372 IMG_5371

Składniki na 2-4 porcje:

szparagi – 1 duży pęczek

rzodkiewki – 1-2 pęczki

cukinia – 1-2 szt.

masło klarowane lub zwykłe  – łyżka

świeże zioła – spora garść mieszanych ziół np. mięty, melisy i natki pietruszki

przyprawy: sól, pieprz kolorowy świeżo zmielony, chili w płatkach – do smaku

W szerokim garnku zagotuj około 1.5 litra wody, osól ją delikatnie do smaku i dodaj sporą szczyptę cukru. Umyte rzodkiewki i cukinię pokrój w plasterki lub półplasterki. Zielone szparagi umyj dokładnie, odłam z nich zdrewniałe, twardsze końcówki, wrzuć do osolonego wrzątku i gotuj 3-5 minut (w zależności od grubości). Zioła opłucz, osusz np. w suszarce do sałaty i  podziel na mniejsze cząstki.

Rozgrzej na patelni masło i w trakcie gotowania szparagów lekko podduś na maśle pokrojoną cukinię i rzodkiewkę, krótko – tylko do momentu aż warzywa będą  gorące i zaczną puszczać sok. Oprósz je do smaku solą, pieprzem i płatkami chili.

Obgotowane szparagi wyjmij łyżką cedzakową  i rozłóż na talerze. Możesz je ewentualnie przelać na cedzaku zimną, bieżącą wodą lub włoźyć do miski z lodowatą wodą – wtedy bardziej trzymają formę i kolor.

Na szparagi wyłóż gorące, półtwarde warzywa wraz z rozpuszczonym masłem. Oprósz całość ewentualnie dodatkową porcją przypraw. Posyp świeżymi ziołami i natychmiast podawaj.

To lekkie, chrupiące i aromatyczne danie świetnie smakuje z dobrym pieczywem.

WSKAZÓWKI

Całość możesz posypać dodatkowo uprażonymi ma suchej patelni pestkami słonecznika i/lub  startym parmezanem.

Danie energetycznie wzbogacisz podając je wraz jajem sadzonym lub poszetowym, czyli jajkiem w koszulce gotowanym bez skorupki w osolonej wodzie z dodatkiem octu.

Jeśli szparagi są grube, warto je przeciąć wzdłuż.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *