Kolorowy hummus

wpis w: Inne, Sylwester | 0

Jakiś czas temu robiłam hummus klasyczny, a teraz dla odmiany na jego bazie przygotowałam kilka nowych wariantów smakowych i kolorystycznych. Może choć troszkę odczaruję szarość za oknem.

Kolorowy hummus

Składniki dla ok. 4-6 osób:

Cieciorka – 1 puszka ok. 250 g netto*
Pasta sezamowa tahini – 2 łyżki stołowe
Sok wyciśnięty z 1/2 cytryny
Woda lodowata – ok. 50 ml
Sól, pieprz do smaku – tu po ok. 1/2 łyżeczki
Burak pieczony – 1 średnia szt.
Jarmuż – 1/2 -1 kubka posiekanych liści
Oliwa do polania
Sezam biały i czarny, wędzona papryka lub inne nasiona i przyprawy do posypania np. zatar, kumin, sumak, kolorowy pieprz

Dokładnie opłukaną i odsączoną na sitku ciecierzycę, pastę tahini, sok z cytryny, sól i pieprz zmiksuj dokładnie blenderem na jednorodną, kremową masę (długo!)

Pomału dodawaj lodowatą wodę, początkowo dosłownie 2-3 łyżki stołowe, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Odpowiedniej – czyli łatwej do rozsmarowania, aksamitnej i nierozwodnionej.

Podziel otrzymany hummus na 3 części; jedną pozostaw w wersji klasycznej, drugą zblenduj z pieczonym burakiem pokrojonym na kawałki, a trzecią z posiekanymi listkami jarmużu. Dodaj mniej lub więcej listków jarmużu zależnie od intensywności smaku i koloru, który chcesz uzyskać. Jarmuż daje lekko gorzkawy smak, co nie wszystkim może odpowiadać.

Dopraw masy do smaku solą i pieprzem. Przełóż do niewielkich miseczek i rozlóż w taki sposób, aby brzegi były wysokie i aby utworzyło się korytko.

Następnie okrężnym ruchem polej hummus z wierzchu oliwą i posyp ziarnami sezamu, czy ulubionymi przyprawami.

Hummus z burakami

Pyszne pasty do pieczywa, kanapek, różnorodnych placków, sałatek, warzyw i mięs gotowe! Ciekawie wyglądają i dobrze smakują.

TUTAJ znajdziesz przepis na placki nan, a TUTAJ na chapati. Oba chlebki  dobrze pasują do hummusu.

Kolorowy hummus

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *