Masło klarowane ghee

wpis w: Inne, Przekąski i dodatki | 0

Masło klarowane (ghee) przygotowuje się przez bardzo wolne podgrzewanie masła aż wyparuje woda i oddzielą się (wypłyną na powierzchnię lub opadną na dno garnka) stałe substancje. Choć zasadniczo należy unikać smażenia, to tak oczyszczone masło jest jednym z lepszych tłuszczy, które się do tego nadają.

Ghee jest niezwykle cenione w medycynie ajurwedyjskiej, ale też w tradycji medycyny chińskiej. Posiada ono wiele właściwości leczniczych. Nawilża tkanki ciała, przyspiesza gojenie się ran (również tych wewnętrznych, powstających m. in. przy chorobie wrzodowej), równoważy gospodarkę hormonalną. Badania naukowe potwierdziły, że ghee działa też przeciwwirusowo, przeciwnowotworowo i wspomaga leczenie oraz zapobieganie chorobie Alzheimera.

Zarówno medycyna chińska, jak i ajurwedyjska, twierdzą, że masło klarowane wzmacnia wartość odżywczą pożywienia oraz regeneruje Esencję, czyli taką bazową energię zgromadzoną w ciele każdego człowieka, dającą nam możliwość codziennego funkcjonowania. Zalecane jest wszystkim osobom niedoborowym, osłabionym, nieustannie zmęczonym i podatnym na choroby.

Ghee ma też jeszcze inne, praktyczne, zalety – niezwykle prosto przygotować je samemu oraz znakomicie i bardzo długo się przechowuje. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak zrobić je w domu.

Maslo klarowane

jak przygotować maslo klarowane

Składniki:

masło dobrej jakości – np. 2 opakowania po 200 g

Masło włóż do rondelka z grubym dnem i postaw na niewielkim palniku (1).

Gdy całość się roztopi, zmniejsz gaz i podgrzewaj na minimalnym ogniu, na początku zdejmując zbierającą się na powierzchni pianę (2).

Kiedy piana przestanie się tworzyć w większej ilości odczekaj jeszcze parę – paręnaście minut do momentu, aż tłuszcz uzyska przezroczystość (będzie widać dno garnka), a reszta białek opadnie na dno (3)

Uważaj, aby nie przypalić masła!

Wyłącz gaz i jak odrobinę przestygnie, przelej do czystego, wyparzonego słoika (na dwie paczki masła powinien wystarczyć słoik półlitrowy). Masło najlepiej przelać przez gęste siteczko wyłożone kawałkiem gazy, która zbierze wszystkie niesklarowane drobinki (4).

Przechowuj je w chłodnym miejscu, np. w lodówce.

Tak oczyszczone masło jest jednym z lepszych tłuszczy do smażenia i duszenia potraw. Więcej informacji na czym smażyć znajdziesz w artykule TUTAJ.

/Autorem przepisu oraz zdjęć jest Babka Lekarska./

Babka Lekarska

/Fot. Obiektyvna.com/

Babka Lekarska, czyli Karolina Kochanowska-Piekarska tak mówi o sobie:

“Moją historię można by zawrzeć w paru słowach: od historyka (sztuki) do dietetyka (Tradycyjnej Medycyny Chińskiej). Od momentu kiedy 4 lata temu poczułam na sobie samej jak ogromne znaczenie może mieć zmiana diety i stylu życia, postanowiłam moją pasją do jedzenia i gotowania dzielić się z innymi. Jako Babka Lekarska uzdrawiam przez gotowanie 🙂 – inspiruję na warsztatach, pomagam podczas indywidualnych konsultacji, a na swoim blogu babkalekarska.pl pokazuję jak jeść i żyć w zgodzie ze sobą i z naturą, w sposób rozkoszny dla podniebienia i przyjazny dla portfela.”

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *