image

 

Wielkanoc 2015 – przepisy 

Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych  propozycji na świąteczny stół wraz z moimi  uwagami  do wykorzystania w części lub w całości. Zaprezentowane potrawy są łatwe do przygotowania, smaczne  i nie wymagają od nas dużego zaangażowania czasowego, a czasem jedynie  dluższej  obecności –  jak na przykład w przypadku pasztetu, czy kaczki z jabłkami.

W moim domu wielkanocne przepisy zostałyby najprawdopodobniej wykorzystane tak, że zgodnie z obowiązującą u nas  tradycją, podałabym na uroczyste śniadanie niedzielne żurek na białej kiełbasie oraz dodatkowo kolorowe pasty jajeczne, pasztet sojowy i jakieś drobne przegryzki na liściach rukoli  lub sałaty typu plasterki rzodkiewki, pomidorki koktajlowe, oliwki, orzechy. Nie zabrakłoby również połóweczek jaj w sosie jogurtowo – majonezowym lub chrzanowym oraz wędlin i serów.

Po obfitym śniadaniu i rodzinnym  spacerze obiad byłby w postaci  kaczki z jabłkami i ryżem oraz sałatki ze szpinaku i pomarańczy. Oczywiście nie zabrakłoby dobrego czerwonego wina.

Jeśli byłaby chęć wspólnego biesiadowania wieczorem do wędlin, serów  i pasztetu sojowego podałabym pyszną sałatkę z selera w wersji pikantnej oraz szybciutko przygotowałabym spontaniczną kolorową salatkę; ukladając na liściach dowolnej sałaty lub rukoli pokrojone w cienkie plasterki filety z kaczki, kawalki marynowanej dyni,  pomidorki koktajlowe, krążki  czerwonej cebulki oraz skropiłabym sałatkę oliwą i  octem balsamicznym. Jak znam życie męska część oglądałaby się dodatkowo za świątecznym żurkiem…

Nie pisałam do tej pory nic o ciastach, ale  oczywiście w mojej rodzinie łasuchów nie brakuje, więc  ciast również nie może zabraknąć ani do żadnego z w/w posiłków, ani do podjadania  w tzw. międzyczasie. Wszystkie trzy ciasta bardzo lubię; babka  ma niezwykły herbaciany smak, babeczki są mocno czekoladowe a podane z konfiturą wiśniową smakują wybornie. Serniczek…no cóż rozpływa się w ustach i również nie można się mu oprzeć.

 

Póki co życzę dużo spokoju, udanych przygotowań i dużo radości ze spotkań z bliskimi!

Viola