W mojej rodzinie bez żurku nie ma śniadania wielkanocnego. Poniżej stosunkowo lekka wersja świąteczna na białej kiełbasie.

Proporcje dla ok. 8 osób:
Żurek naturalnie kwaszony w butelce ok. 1/2 l
Por – kawalek
Marchew 1-2 szt
Pietruszka – 1 szt
Cebula – 1 szt
Seler – nieduży kawałek
Kiełbasa biała – ok. 60-80 dag
Śmietana – kwaśna 18% lub słodka śmietanka 30%
Czosnek – 2-3 ząbki
Sok z cytryny – do smaku
Przyprawy: sól, pieprz, cukier, ziele angielskie, liść laurowy, majeranek
Olej rzepakowy – 1 łyżka
Zielenina do ozdoby

Zalewamy zwój opłukanej białej kiełbasy ok. 8 kubkami wody (2-2.5 l) i zagotowujemy.

Obieramy warzywa;  marchew, pietruszkę, cebulę, kawałek selera oraz ząbki czosnku i wrzucamy do gotującej się kiełbasy.  Dodajemy kilka ziaren ziela angielskiego, 2-3 liście laurowe, łyżeczkę soli i gotujemy ok. 20 minut.

Po tym czasie wyciągamy ugotowaną kielbasę, studzimy przepłukując zimną wodą, obieramy ze skórki, kroimy w półplasterki a następnie przysmażamy na patelni na oleju do lekkiego zarumienienia.

Wyciągamy z garnka ugotowane warzywa. Część z nich moźemy wykorzystać później do sałatki wielowarzywnej. Kawałek marchewki moźemy pokroić i wrzucić ponownie do zupy.

Zarumienioną kielbasę dodajemy do wywaru,  dosypujemy majeranek (ok. 1 łyżkę stolowąi). Mieszamy dokładnie żurek w butelce i dodajemy do gotującej się zupy, dokładnie mieszamy i zagotowujemy ponownie mieszając od czasu do czasu, aby nie zrobiły się grudki.

Całość gotujemy kilka minut, dopełniamy ewentualnie przegotowaną wodą do żądanej objętości, a następnie doprawiamy solą, pieprzem, czosnkiem, dodajemy również szczyptę cukru oraz 1-2 łyżki soku z cytryny. Jeszcze w garnku lub już na talerzach, bo może nie wszyscy lubią, podprawiamy kwaśną lub słodką śmietaną i chrzanem. Świąteczny żurek gotowy, Podajemy go na niedzielne śniadanie z jajkiem ugotowanym na twardo (koniecznie!) i  pieczywem. Smacznego!

image

P.S.

– Dla mniej zaawansowanych kulinarnie: jeśli podprawiamy zupę kwaśną śmietaną, w małym naczyniu mieszamy ją z zupą, aby zmniejszyć różnicę temperatur i zapobiec oważeniu się śmietany.
– Różne śmietany (18% i 30%) sprawiają, że żurek zupełnie inaczej smakuje, ale w obu wersjach jest bardzo dobry:-)