Wilgotne, drożdżowe ciasto ze słodką kruszonką i charakterystyczną goryczką, złapany w biegu kwaśny, zielony słupek zanurzony obficie w cukrze oraz bladoróżowy kompot przynoszący ulgę w upalne dni – dawne, dobre smaki, które przywołują wiele moich wspomnień z dzieciństwa.
Odcinam liście, obieram włóknistą zielono-bordową skórkę i tnę chłodny rabarbar w plastry podjadając od czasu do czasu. Niemiłosiernie kwaśne kawałki nie zachęcają jednak do jedzenia na surowo, jakby chciały powiedzieć ‘nie zjedz nas za dużo”, lepiej upiecz… Przypominam sobie, że rabarbar zwany jest inaczej rzewieniem. Ten mój to zapewne zwykły rzewień ogrodowy. Przedziwnej urody roślina, czasem uważana za warzywo, a czasem za owoc. To co wydaje się być łodygą, de facto jest długim i solidnym ogonkiem liściowym. Na dodatek zawiera sporo kwasu szczawiowego, więc faktycznie nie można jej zjeść za wiele, a niektórzy wręcz powinni jej unikać. Pieczony rabarbar za to zawiera dobroczynne polifenole, może więc nie ma tego złego, zwłaszcza w rozsądnych ilościach.
Decyduję, że upiekę ciasto, ale nie drożdżowe tylko znacznie szybsze, również klasyczne i znane pewnie w każdym domu, kruche ciasto z pianką, rabarbarem i kruszonką. Wprowadzam jednak kilka zmian do przepisu znalezionego w starym kajecie, a ponieważ diabeł leży w szczegółach z ciekawością próbuję jeszcze ciepłe, z lekko chrupiącym wierzchem i słodko-kwaśnym, rozpływającym się w ustach środkiem. Pyszne…
Składniki na tortownicę wielkości ok. 25 cm lub blaszkę 20 cm x 30 cm
mąka orkiszowa typ 500 – 2 kubki (ok. 300 g)
sól – szczypta
proszek do pieczenia – 1 płaska łyżeczka
masło – 100 g + dodatkowo łyżeczka do rabarbaru
jajka – 2 szt. duże
śmietana 18% lub jogurt – 1-2 łyżki stołowe
cukier puder – 3-4 łyżki stołowe
cukier drobnoziarnisty do wypieków – 1/3-1/2 kubka wg uznania
mąka ziemniaczana – 1 łyżeczka
rabarbar – ok. 700 g
żurawina suszona – garść (nie pomijaj!)
papier do pieczenia
Oddziel żółtka od białek. Mąkę wymieszaj z solą, cukrem pudrem i proszkiem do pieczenia. Dodaj do suchych składników posiekane masło, a następnie rozetrzyj w palcach na mokry piasek. Dodaj żółtka i śmietanę (jedną lub dwie łyżki – tyle aby połączyć składniki). Zagnieć szybko i uformuj kulę, owiń folią do żywności i włóż na ok. 1/2 h do lodówki lub zamrażalki. Ciasto możesz przygotować również za pomocą miksera.
Po tym czasie nagrzej piekarnik do 200 stopni, przygotuj formę do ciasta i wyłóż ją papierem do pieczenia.
2/3 schłodzonego ciasta pokrój na plastry o grubości ok. 1 cm., a następnie rozłóż w formie i zlep tak, aby uformować szczelny spód. Włóż przykryte papierem do pieczenia do nagrzanego piekarnika na ok. 15 minut, następnie odkryj i trzymaj jeszcze 5 minut, aż do lekkiego zarumienienia. Resztkę ciasta (1/3) na czas pieczenia możesz schować do zamrażalki, aby się nieco zestaliło.
W międzyczasie umyj rabarbar, odetnij liście i obierz długie ogonki liściowe z wierzchniej, łykowatej skórki. Następnie pokrój w plasterki i mniej więcej połowę rabarbaru podduś krótko na maśle z 1-2 łyżkami cukru (około 3-4 minuty). Uważaj aby nie przypalić. Dodaj żurawinę oraz pozostały rabarbar, wymieszaj i odstaw z palnika.
Ubij białka na sztywną pianę, następnie dodawaj powoli cukier, a na koniec dodaj łyżeczkę mąki ziemniaczanej i lekko wymieszaj.
Podpieczone ciasto wyjmij z piekarnika, rozłóż przygotowany rabarbar oraz ubitą pianę z białek, a na wierzch zetrzyj na jarzynowej tarce pozostałą część ciasta. Włóż całość ponownie do piekarnika i piecz ok. 20 minut – ąż do ładnego, równomiernego zarumienienia.
Podawaj po przestudzeniu posypane cukrem pudrem.
Wskazówka
Mąkę orkiszową możesz zastąpić zwykłą mąką np. poznańską.
Do tego ciasta można wykorzystać inne owoce sezonowe.
Ciasto z rabarbarem można przygotować w dowolnej formie, ale mam wrażenie, że z prostokątnej szybciej znika. Tak szybko że trudno nawet zrobić zdjęcie…
Dodaj komentarz