Długo szukałam przepisu na paschę i choć w internecie przepisów jest wiele, chciałam dopracować się bardziej mojego. W naszej tradycji domowej nie ma zwyczaju przygotowywania paschy. Chyba raz jedyny przygotowywałem ją kilka lat temu na śniadanie wielkanocne, ale wystarczyło, aby moje dzieci zapamiętały i kojarzyły z naszą rodzinną Wielkanocą.
Przepis na paschę w końcu znalazłam u siebie na półce, w stareńkiej książce pt: “Kuchnia rosyjska”. Chyba nie mogłam lepiej trafić, poniewaź ten charakterystyczny dla Wielkanocy, symbolizujący odrodzenie, bogactwo i dobrobyt, deser pochodzi właśnie z Rosji, mam więc nadzieję, że zamieszczony tu przepis jest bliski przepisowi tradycyjnemu.
Pascha wielkanocna w smaku przypomina sernik na zimno, ma jednak nieco cięższą konsystencję. Poza tym jest słodsza w smaku, a dzięki aromatycznymi bakaliom zdecydowanie bardziej uroczysta. Oryginalnie ma kształt ściętej piramidy.
Składniki dla 4-6 osób:
Dobry ser biały tłusty – 400 g
Żółtka – 2 szt
Cukier drobnoziarnisty – 150 g
Śmietanka kremowa 30 % – 100 g
Masło – 100 g
Skórka pomarańczowa kandyzowana – 50 g
Rodzynki namoczone i odciśnięte – ok. 50 g
Migdały obrane i posiekane – 50 g
Otarta skórka z 1/2 cytryny umytej i wyparzonej
Cukier wanilinowy – 1/2 – 1 torebka
Do ozdoby np.
Płatki migdałów
Morele suszone pokrojone w cienkie paseczki
Rodzynki
Skórka ponarańczowa
Przygotuj duży kawałek gazy oraz specjalne dziurkowane naczynie, może to być czysta doniczka z dziurkami.
Twaróg rozdrobnij widelcem i zblenduj na dość gładką masę.
Żółtka utrzyj z cukrem i cukrem waniliowym na jasną i pulchną masę, dodaj śmietankę kremową i stale mieszając ogrzewaj w misce umieszczonej na garnku z gotującą się wodą. Temperatura masy powinna mieć ok. 80 stopni. Ja mieszałam ją do momentu, aż zrobiła się trochę gęstsza i przypominała w konsystencji miód.
Do masy dodaj twaróg, masło i dokładnie wymieszaj z użyciem blendera lub miksera. Następnie dodaj wszystkie bakalie, otartą skórkę z cytryny i ponownie wymieszaj, ale tylko łyżką.
Dno i ścianki dziurkowanego naczynia wyłóż gazą złożoną 2-3 krotnie. Do tak przygotowanego naczynia przełóż masę serową, wstaw do większego naczynia, do którego będzie odciekać serwatka i umieść w lodówce na kilka – kilkanaście godzin, zależnie od konsystencji sera.
Po odsączeniu serwatki (u mnie nie było jej wiele), wyjmij paschę ostrożnie z formy, odwiń z gazy i odwracając przełóż na talerz lub paterę. Udekoruj przed podaniem przygotowanymi dodatkami.
Uwagi dodatkowe:
Dla większej liczby osób trzeba podwoić porcje skladników, ewentualnie potraktować paschę bardzo symbolicznie.
Viola
Małgorzata, jest naprawdę bardzo smaczna. U mnie w rodzinie też nie ma tradycji przygotowywania paschy, ale właśnie ją wprowadzam:-) bardzo dziękuję za życzenia i Tobie również życzę pięknych Świąt Wielkanocnych.
Małgorzata
Wygląda pysznie. U nas nie ma PASCHY w tradycji kulinarnej, ale może kiedyś spróbuję i zostanie z nami… Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt 🙂