Z platków dzikiej róźy

wpis w: Koktajle i napoje | 0

Różana wspaniałość na upały, które na pewno wrócą. Kocham nasz kraj między innymi za to, że kto szuka ten znajdzie, bo tu i ówdzie kwiat dzikiej róży jeszcze jest! Ogromną przyjemność sprawia mi robienie rzeczy, które nie są konieczne, a do nich należy z pewnością naturalnie musujący,  żywy napój z płatków dzikiej róży. Lekko kwaskowy, o delikatnym różanym aromacie i subtelnym kolorze. Radość, którą można sprawić sobie nawet z niewielkiej garści płatków, a ja mam potrójną.

 

SKŁADNIKI

3 niewielkie garście płatków daikiej róży /łac. rosa canina/

ok. 1.5 litra wody

ok. 180 g cukru

sok z 1 cytryny

1 niewoskowana, ekologiczna cytryna

 

Potrzebujesz także

słoika o pojemności ok. 2 l

gazy i gumki do przykrycia słoika oraz do odcedzenia kwiatów

solidnie zamykanych butelek szlanych o pojemności 500 ml (3 szt.)

lejka

 

WYKONANIE

Zerwij kwiaty dzikiej róży z miejsca oddalonego od ruchu ulicznego. Ułóż je na białym papierze na około 30 minut, aby pozbyć się ewentualnych owadów.

Zagotuj wodę z cukrem i przestudź. Wyciśnij sok z jednej cytryny, drugą cytrynę wyszoruj, sparz i pokrój w cienkie plasterki, pestki odrzuć. Przejrzyj kwiaty, umieść je w dużym słoju, dodaj plasterki cytryny i zalej wszystko letnim syropem. Następnie dodaj sok z cytryny i wymieszaj.

Słój przykryj szczelnie wielokrotnie zlożoną gazą i zabezpiecz recepturką. Mieszaj zawartość słoja przynajmniej 2 razy dziennie – to ważne, ponieważ kwiaty nie powinny wystawać ponad powierzchnię syropu, a tak zazwyczaj się dzieje i mogą spleśnieć. Po 36-48 godzinach przecedź kwiaty przez gazę umieszczoną na sicie i dobrze wyciśnij.

Teraz możesz ewentualnie doprawić lemoniadę do smaku, np. dodatkową porcją soku z cytryny (przecedzonego przez gazę), miodem czy syropem z agawy.

Rozlej napój do solidnie zamykanych butelek do 3/4 pojemności. Jeśli nie ma jeszcze satysfakcjonującej ilości bąbelków zamknij butelki i odstaw na blat na kilkanaście godzin. Po tym czasie spróbuj i ewentualnie powtórz czynność. Przechowuj w lodówce i pij na bieżąco. Smacznego!

WSKAZØWKI

Jeśli w kuchni jest gorąco, fermentacja zachodzi szybciej i napój może być gotowy już po 24 godzinach.

Nie pomijaj mieszania roztworu, aby napój nie spleśniał, co może się zdarzyć, bo płatki kwiatów wypływają na powierzchnię.

Syrop przygotowuję z wody i cukru, można użyć miodu ale moim zdaniem w tym przypadku cukier sprawdza się zdecydowanie lepiej, i tak zostanie rozłożony przez drobnoustroje, a miodu trzebaby dać naprawdę dużo, znacznie więcej niż cukru aby uzyskać podobny smak napoju.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *