Ostatnio dużo eksperymentowałam z dynią i poszukiwałam zdrowszej odmiany ciasta, ze zmniejszoną ilością cukru. Kilka dni temu pisalam, że zakochałam się w dyni piżmowej, tym razem więc postanowiłam wykorzystać, nieco zaniedbaną przeze mnie tej jesieni, dynię hokkaido. Cukier zastąpiłam miodem, ale o całkowitym braku cukru nie ma tu mowy, ponieważ miód – choć zdrowszy – jednak go zawiera. Ciasto zaskoczyło mnie pozytywnie, a ponieważ piekłam je dwukrotnie, za każdym razem byłam zaskoczona bardziej. Moim wymagającym testerom – domownikom również bardzo smakowalo, więc postanowiłam podzielić się przepisem póki dynia jest łatwo dostępna. Choć jest niewielkie, to bardzo syte. W smaku nieco przypomina ciasto marchewkowo-orzechowe, choć oczywiście ani marchewki, ani orzechów tu nie znajdziesz. Dodatek polewy czekoladowej, która również jest wynikiem moich eksperymentów bardzo je uszlachetnia. Szczerze polecam moje nowe ciasto dyniowe z płatkami orkiszowymi nie tylko do świątecznej kawy, ale również jako przekąskę do szkoły lub pracy.
SKŁADNIKI NA CIASTO – tortownica o średnicy ok. 20 cm (8 porcji)
Płatki orkiszowe – 1 kubek
Płatki jaglane – 3-4 łyżki
Miód – 3-4 czubate łyżki
Mleko – 1 kubek
Masło – 1/2 kostki
Jaja – 2 sztuki
Mąka orkiszowa pełnoziarnista typ 2000 – 1 kubek
Cukier waniliowy – 1/2 – 1 torebka
Cynamon – łyżeczka
Rodzynki – spora garść
Proszek do pieczenia – 2 płaskie łyżeczki
Dynia, tu hokkaido – ok. 200 g
Wiórki kokosowe lub cukier puder do posypana z wierzchu (opcjonalnie)
SKŁADNIKI NA POLEWĘ:
Olej kokosowy – łyżka stołowa
Masło – łyżka stołowa
Miód – 2 łyżki
Kakao – 2 łyżki
Sól – szczypta (opcjonalnie)
PRZYGOTOWANIE CIASTA
Płatki orkiszowe zalej w misce gorącym mlekiem i odstaw na około pół godziny do nasiąknięcia. Po chwili dodaj do płatków miód. Wyjmij z lodówki masło. Umyj i odsącz na sitku rodzynki.
Nagrzej piekarnik do 175 stopni Celsiusza.
W międzyczasie oczyść z pestek dynię i zetrzyj ją na grubej, jarzynowej tarce (dynię hokkaido można zetrzeć razem ze skórką).
Masło rozetrzyj blenderem lub mikserem razem z cukrem waniliowym na gładką masę. Pojedynczo dodawaj jaja i dalej ubijaj aż do połączenia składników. Gdyby masa się nieco owarzyła, to trudno – ciasto również wyjdzie. Do masy maślanej dodaj mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i cynamonem, ponownie rozetrzyj blenderem lub mikserem.
W międzyczasie płatki orkiszowe powinny nieco napęcznieć. Dodaj do nich jeszcze ok. 3 łyżki płatków jaglanych. Następnie połącz z wcześniej przygotowaną masą i startą dynią. Dosyp również rodzynki i wymieszaj całość łyżką.
Przełóż masę do niewielkiej tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia i wstaw do nagrzanego piekarnika na około 50 minut. Możesz wykonać test suchego patyczka, aby się upewnić czy ciasto jest upieczone.
Ciasto można posypać jedynie cukrem pudrem i podawać po przestudzeniu, jednak zyskuje bardzo jeśli przygotujesz dodatkowo polewę.
PRZYGOTOWANIE POLEWY
Na niewielkiej patelni rozpuść olej kokosowy, dodaj masło, a jak tylko się rozpuści dodaj również miód, szczyptę soli (opcjonalnie) oraz kakao. Mieszaj aż do połączenia się składników, zagotuj delikatnie i po lekkim przestudzeniu gęstniejącą polewę rozsmaruj na powierzchni przestudzonego ciasta.
Możesz dodatkowo posypać wierzch ciasta wiórkami kokosowymi, ale nie jest to konieczne.
Dodaj komentarz