Maj to czas szparagów, nie da się ukryć. Gotując na co dzień dla mojej rodziny omijałam je do tej pory ponieważ wydawały mi się za drogie i małowydajne. Kilka dni temu w warzywniaku, zauważylam bardzo ładną wiązkę za przystępniejszą niż zwykle cenę. Miałam szczęście, ponieważ w trakcie mojej rozmowy ze sprzedawczynią na temat gotowania szparagów przyszedł klient, jak się po chwili okazało Amerykanin, który stale się w nie zaopatruje. Słowa nie oddadzą tej zabawnej sytuacji w sklepie, kiedy z zaangażowaniem, łamaną polszczyzną tłumaczył mi i pokazywał jak mają wyglądać dobrze ugotowane szparagi…
Białe szparagi się obiera, zielone zwykle nie. Odłamuje się zdrewniałe końcówki i kilka minut blanszuje w osolonym wrzątku. Obgotowane szparagi mają być jędrne, a spionizowane tylko lekko się pochylać, a nie uginać całkowicie.
Istotne jest również to, że do gotowania szparagów wcale nie potrzeba nie wiadomo jak drogiego garnka. Można, ale wcale nie trzeba gotować szparagi w pionie, zanurzone do trzech czwartych wysokości w wodzie, aby ochronić ich delikatne główki.
Bardzo smaczne są szparagi al dente, a ponieważ smaku raczej nie mają, potrzebują doprawienia.
Ten przepis ma zdecydowanie wymiar praktyczny, ugotowałam szparagi w najprostszy sposób i wykorzystałam je do przygotowania obiadu dla mojej rodziny. Pomysł na grillowane szparagi zaczerpnęłam z książki “What Katie ate”.
Przepis możesz wykorzystać w całości lub wybrać jedynie pasujące Ci elementy. Możliwosci jest wiele.
Składniki na danie obiadowe dla ok. 4 osób:
Szparagi grillowane:
Szparagi zielone – duża wiązka
Oliwa – 1-2 łyżki
Cytryna – 1 szt oraz dodatkowo kilka plasterków do ozdoby
Mięta – garść świeżych, posiekanych listków oraz dodatkowe listki do ozdoby
Sól – ok. łyżeczka do wrzątku + szczypta do sosu
Płatki chili – szczypta
Pieprz świeżozmielony
Parmezan – lyźka startego sera
Pieczona szynka wieprzowa:
Szynka wieprzowa – minimum 60 dag
Oliwa lub olej rzepakowy – 1-2 łyżki
Ocet balsamiczny – 1-2 łyżki
Sól, pieprz, papryka słodka, czosnek zwykły lub niedźwiedzi do doprawienia
Ziemniaki pieczone:
Ziemniaki – ok 1 – 1.5 kg
Sól do smaku
Zioła prowansalskie – 1 łyżka stołowa
Oliwa – 2-3 łyżki stołowe
Pieczona szynka wieprzowa:
Szynkę wieprzową najlepiej jest zamarynować dzień wcześniej i zostawić w lodowce, ale jeśli sie nie uda, to nawet tuż przed pieczeniem mięso opłucz, dopraw solą, pieprzem, czosnkiem zwykłym przeciśniętym przez praskę lub niedźwiedzim suszonym, skrop oliwą, octem balsamicznym i wstaw na około 1 h 30 do nagrzanego do 200 stopni piekarnika. Czas pieczenia zależy od wielkości szynki. Wystaw i najlepiej po przestygnięciu (wtedy jest zdecydowanie łatwiej) pokrój mięso w niezbyt grube plastry. W razie potrzeby tuż przed podaniem plastry podgrzej z obu stron na patelni grillowej posmarowanej delikatnie oliwą lub olejem rzepakowym.
Pieczone ziemniaki:
Nagrzej piekarnik do 200 stopni. Brytfankę wyłóż papierem do pieczenia. Ziemniaki wyszoruj dokładnie, opłucz kilka razy wodą i pokrój w plasterki. Osób do smaku, posyp ziołami prowansalskimi, skrop oliwą i wstaw do nagrzanego piekarnika. Piecz 30-40 minut do lekkiego zarumienienia.
Szparagi grillowane:
W szerokim garnku zagotuj wodę i osól ją do smaku. Przygotuj na później naczynie z bardzo zimną wodą. Zielone szparagi opłucz, odłam zdrewniałe, twardsze końcówki, wrzuć do osolonego wrzątku i gotuj 4-5 minut.
W międzyczasie przygotuj sos;
Cytrynę wyszoruj, sparz wrzątkiem, osusz i otrzyj skórkę na małej tarce. Następnie przekrój na pół i wyciśnij sok. Dodaj łyżkę oliwy, szczyptę soli, płatki chili, posiekaną miętę i całość wymieszaj.
Obgotowane szparagi odcedź i przelej na cedzaku zimną, bieżącą wodą, a następnie przełóż do wcześniej przygotowanego dodatkowego naczynia z jak najzimniejszą wodą (można ewentualnie do wody dodać lód).
Rozgrzej patelnię grillową posmarowaną odrobiną oliwy. Włóż na patelnię szparagi, skrop je sosem, po około minucie przewróć łopatką na drugą stronę i skrop ponownie sosem. Przed podaniem ułóż fantazyjnie na talerzu, posyp startym na tarce parmezanem, ozdób plasterkami cytryny i listkami mięty.
Podawaj szparagi same jako przystawkę lub z dodatkiem ziemniaków i mięsa jako danie obiadowe. Możesz równieź pominąć grillowanie, a jedynie doprawić szparagi przygotowanym sosem i posypać parmezanem. Są wtedy delikatniejsze w smaku.
Dodatkowe wskazówki:
Przygotowanie dania można podzielić na etapy i rozłożyć w czasie. Wszystkie składniki można z łatwością odgrzać na patelni grillowej.
Przygotowując wszystkie składniki dania jednocześnie możesz piec w piekarniku mięso, a na ostatnie 40 minut wstawić do upieczenia ziemniaki.
Jeśli ziemniaki nie zmieszczą się do piekarnika możesz je ugotować w mundurkach, a następnie pokroić dowolnie, wrzucić na chwilę na patelnię grillową i doprawić.
Danie przygotowane w nadmiarze na pewno sie nie zmarnuje, można je zabrać również w pudełku do pracy.
Upieczona szynka świetnie zastępuje wędliny w kanapkach.
Zamiast męsa możesz przygotować jaja sadzone lub puszetowe. Bardzo dobrze się komponują smakowo ze szparagami.
Dodaj komentarz