Kolorowe kimchi

wpis w: Przekąski i dodatki, Sałatki | 0

Do niedawna kiszonki kojarzyły mi się wyłącznie z ogórkami kiszonymi i kapustą – wiesz taką na bigos. Lubię – nawet bardzo, ale jakoś nigdy nie miałam na nie przestrzeni, ani tej fizycznej – na przechowywanie, ani tej w głowie – na pomyślenie, że też mogę zrobić. Kilka dni temu była u mnie mama – od której zawsze dostawałam najlepsze kiszone ogórki na świecie. Kiedy wyjeżdżała moja piwnica zrobiła się bogatsza o kilkanaście słoików z ogórkami przygotowanych pod jej okiem – po raz pierwszy! Tak naprawdę jako niepoprawny eksperymentator dodałam do przepisu mamy swoje trzy grosze i w związku z tym z niepokojem będę czekać na efekt. Przepisem w związku z tym tutaj nie dzielę się jeszcze. Może za rok.

Okazuje się jednak, że można kisić niemal wszystko – nie wiedziałam. Wciąż się czegoś uczę i mam nadzieję, że wiele nowych rzeczy przede mną. Jeśli więc nie masz jeszcze przestrzeni na wielkie kiszenie, bardzo Ci polecam to kolorowe kimchi z mieszanych warzyw. Na jego bazie możesz przygotować własne. Skład i proporcje warzyw są absolutnie dowolne. Ze względu na imbir, czosnek i chili jest dość ostre w smaku, ale mam nadzieję, że je polubisz. Jeśli wolisz łagodniejsze smaki, nie dodawaj chili. Naturalne bogactwo bakterii kwasu mlekowego, niezbędnych dla naszego zdrowia będziesz mieć zamknięte w słoiku.

Mamucie_Przysmaki_blog-0077-2

SKŁADNIKI

Około kg warzyw korzeniowych i liści na litrowy słoik łącznie:
Marchewki – 3-4 szt.
Rzepa – 1 szt
Kalarepa – 1 mała szt.
Kalafior – 1/4 główki
Jarmuż – 1-3 liście
Liście rzodkiewki – kilka sztuk (opcjonalnie)
Rzodkiewki – pęczek
Świeża papryczka chilli lub suszona w płatkach (opcjonalnie)
Sól morska – 4 łyżki stołowe
Imbir – 1-2 łyżki stołowe startego na tarce
Czosnek – 3-4 ząbki
Dymka (głównie zielone części) – pęczek
litrowy słoik

Warzywa (łącznie ok. 1 kg) umyj, i obierz, jeśli dotyczy. Marchewkę pokrój w talarki, rzepę i kalarepę w słupki, kalafior podziel na mniejsze różyczki, liście jarmużu i rzodkiewki posiekaj, a rzodkiewkę, jeśli jest mała możesz zostawić w całości.

Pokrojone warzywa zalej w misce lub garnku solanką przygotowaną z litra wody i 4 łyżek stołowych soli morskiej, dociśnij talerzem i odstaw na 1-2 godziny.

W międzyczasie przygotuj pastę ze startego na tarce imbiru, papryczki chili oraz przeciśniętego przez praskę czosnku.

Następnie warzywa odcięnij, dopraw do smaku solą lub przepłucz wodą jeśli uznasz za słone, wymieszaj z przygotowaną ostrą pastą, posiekaną dymką i ciasno upakuj do litrowego, wyparzonego słoika.

Zawartość porządnie dociśnij, słoik zakręć i odstaw na blat kuchenny na 3-7 dni. Uwaga! Codziennie trzeba otwierać słoik, odgazować i docisnąć porządnie warzywa. Gotowe kolorowe kimchi wstaw szczelnie zamknięte  do lodówki. Ze względu na zapach możesz słoik dodatkowo zabezpieczyć szczelną folią.

Podawaj zamiast sałatki do obiadu czy kanapek oraz jako drobną przekąskę w ciągu dnia. Zdrowie masz na talerzu!

Wskazówka

Stopień ukiszenia, ostrość smaku i skład warzyw można zmieniać wg swojego uznania. Kimchi można przechowywać w lodówce kilka tygodni.

Przepis na kimchi na bazie kapusty pekińskiej znajdziesz TUTAJ

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *