Syn poprosił mnie o więcej bogatych w białko past do pieczywa. Oto więc pasta z fasoli, której przygotowanie zajmuje kwadrans, która świetnie się przechowuje w lodówce i dobrze sprawdza jako szybki i wartościowy dodatek, zwłaszcza teraz – jesienią, kiedy coraz trudniej wstać rano z łóżka i czasem nie ma czasu na coś więcej niż szybka kromka chleba na śniadanie. Z dodatkiem świeżych lub pieczonych sezonowych warzyw, na ciepłej grzance pysznie smakuje, a jej smak zależy w dużej mierze od przypraw. Tym razem zdecydowałam się na rozgrzewające bliskowschodnie, ale dla odmiany możesz również spróbować z solą, pierzem i pasującym świetnie do fasoli świeżym lub suszonym majerankiem.
Wspomniałam o pieczonych warzywach; jeśli czas nas nie goni, gorąco polecam ciepłe grzanki grubo posmarowane fasolową pastą i podane na przykład z dodatkiem pieczonej papryki, bakłażana, cukinii… Skropione oliwą, posypane prażonymi pestkami oraz zieleniną, wyglądają i smakują wybornie. Pyszne są na śniadanie, mogą też umilić kolację; nie tylko zwykłą, cidzienną, ale również kolację z przyjaciółmi. Najprostsze najlepsze…
Składniki na mały słoiczek o pojemności ok. 200 – 300 ml:
Cebula – 1 duża sztuka lub dwie średnie
Czosnek – 2-3 ząbki
Jabłko – 1 szt.
Olej kokosowy – 2 łyżki
Fasola biała ugotowana lub z puszki – ok. 300 g
Przyprawy: sól – ok. 1/3 łyżeczki, pieprz kolorowy świeżo zmielony – 1/3 łyżeczki, kumin mielony – 1/3 łyżeczki, chili w płatkach lub pieprz cayenne – szczypta lub wedle uznania
1-2 łyżki stołowe zimnej wody (opcjonalnie)
Cebulę obierz, pokrój w drobną kostkę i zeszklij powoli na oleju kokosowym. Kiedy tylko zacznie się delikatnie rumienić dodaj zmiażdżony czosnek, a po ok. 1/2 -1 minucie obrane i pokrojone drobniutko w kostkę lub starte na tarce jabłko.
Smaż całość na wolnym ogniu kilka minut. W międzyczasie zblenduj odsączoną białą fasolą, ale niezbyt dokładnie.
Do wysmażonych jabłek z cebulą dodaj wszystkie przyprawy: sól, pieprz, kumin, kurkumę, chili lub cayenne. Po kilku chwilach dodaj zblendowaną fasolę. Wymieszaj całość dokładnie, jeśli pasta jest zbyt sucha możesz dodać 1-2 łyżki stołowe wody. Dopraw ewentualnie do smaku solą, a następnie przełóż do słoiczka. Podawaj pastę z pieczywem, warzywami, pestkami oraz zieleniną np. natką kolendry.. Świetne smakuje również z domowej roboty ogórkami kiszonymi i szczypiorkiem. Smacznego!
Wskazówka
Jeśli lubisz kminek – zmielony, również będzie tu świetnie smakował i ułatwiał trawienie.
Dodatek ńiewielkiej ilości wody ułatwia smarowanie.
Pyszna jest na ciepło i na zimno.
Dodaj komentarz