Krem z pieczonej papryki

wpis w: Sylwester, Zupy | 0

 

Krem z pieczonej papryki przygotowuję w kilku wariantach; ze świeżych, upieczonych razem z papryką pomidorów lub też z pomidorów w puszce, jeśli mam mniej czasu. Przygotowuję  krem w wersji pikantnej oraz łagodniejszej. Najlepszy dla mnie na dzisiaj jest krem paprykowy z pieczonymi pomidorami łagodny, o pięknym, intensywnym, czerwono-pomarańczowym kolorze, łagodny żeby nacieszyć się smakiem papryki…Kremowa zupa świetnie pasuje na kolację i może być ostatnim posiłkiem, jeśli nie chcemy jeść zbyt wiele wieczorem. Bardzo lubię ostatnio.

 

Krem z pieczonej papryki i pomidorów

Składniki dla 4-6 osób:

Papryka słodka – 4 szt.
Pomidory świeźe  – 5-6 szt. średniej wielkości (ewentualnie całe lub krojone w puszce 400g)
Cebula – 1-2 szt
Czosnek – 4-6 ząbków
Sól – 2-3 łyżeczki do smaku

Slodka papryka 1/2 łyżeczki, bazylia świeża lub suszona 1-2 łyżeczki ewentualnie przyprawa do bruschetty, pieprz kolorowy do smaku.
Bulion do rozcieńczenia ewentualnie  1-2 łyżki stołowe suszonej włoszczyzny i przegotowana woda (750-1000 ml).

Dodatkowo:
grzanki czosnkowe, parmezan, zielenina

 

Rozgrzej piekarnik do 200 stopni.

Papryki umyj, przekrój wzdłuż, usuń gniazda nasienne i rozłóż na blasze wysmarowanej oliwą, odwrócone skórką do góry.

Pomidory umyj, osusz, przekrój na pół i ulóż obok papryki miąższem do góry.

Warzywa skrop delikatnie oliwą i piecz ok. 40 minut, papryki mogą nawet nabrać nieładnego, przypalonego koloru. Na blasze do pieczenia obok pomidorów i papryki ułóż również nieobrany czosnek.

Jeśli nie masz gotowego bulionu, zagotuj suszoną włoszczyznę w ok. 250 ml wody i gotuj na niewielkim ogniu kilka-kilkanaście minut.

Po upieczeniu włóż papryki do szczelnego pojemnika lub plastikowej torebki na ok. 15 minut, a potem uzbrój się w cierpliwość i usuń jak najdokładniej skórkę.

Jak pomidory odrobinę przestygną łyżką stołową wybierz jak najdokładniej miąźsz z upieczonych pomidorów, czasem skórka sama odchodzi z łatwością.

W międzyczasie zeszklij na oliwie posiekaną w kostkę cebulę, dodaj pod koniec słodką paprykę w proszku, bazylię lub przyprawę do bruschetty, przeciśnięte przez praskę nieobrane, ale upieczone ząbki zosnku, pozbawione skórek pomidory lub pomidory w puszce, a po chwili  pokrojoną na mniejsze kawałki pieczoną paprykę bez skórki.

Duś chwilę całość na wolnym ogniu (5-6 minut), dodaj ewentualnie zagotowaną suszoną włoszczyznę,  następnie zblenduj wszystko na krem, rozcieńcz przegotowaną wodą lub bulionem do odpowiedniej gęstości (dolej stopniowo 3-4 kubki po ok. 250 ml, lepiej mniej niż więcej gdyż zawsze póżniej można zupę rozcieńczyć).

Pogotuj kilka minut, następnie  dopraw  solą, pieprzem i podawaj z grzankami czosnkowymi, startym parmezanem i zieleniną.

 

Krem paprykowo-pomidorowy

 

Dodatkowe wskazówki:

Przepis na pyszne grzanki znajdziesz tutaj.

Podobnie moźesz przygotować krem z samej papryki lub samych pomidorów.

Paprykę możesz również umyć, osuszyć, nasmarować oliwą, piec w całości, a oczyścić z pestek dopiero  po upieczeniu. Ten sposób jest dobry jeśli trzeba upiec więcej papryk i nie mieszczą się w brytfannie.

Moźna połowę papryk zastąpić paprykami źołtymi.

Oczywiście do cebuli można dodać posiekaną  małą papryczkę  chili i przygotować krem paprykowo-pomidorowy w wersji pikantnej.

Ewentualnie zupę możesz przetrzeć przez sito, aby pozbyć się pestek z pomidorów,

 

Grzanki czoskowe

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *