Pomimo, że w szafce z przyprawami leżała u mnie od dawna, to całkiem niedawno zaczęłam używać regularnie kurkumy w swojej kuchni. Zaczęłam po nią sięgać częściej dzięki Babce Lekarskiej, czyli Karolinie Kochanowskiej-Piekarskiej, która w przystępny i wyważony sposób dzieli się swoją wiedzą na temat uzdrawiania przez gotowanie. Ponieważ lubię różne smakowe i kolorystyczne eksperymenty, zainspirowana dodałam kurkumę do kaszy jaglanęj. Uzyskałam przepiękny kolor i subtelnie inny smak i namnożyło mi się sałatkowych pomysłów. Chwilę eksperymentowałem. Kasza jaglana choc zdrowa, jest dla mnie dość monotonna w smaku, stąd ostatecznie najbardziej odpowiada mi wariant najbogatszy w składniki i najbardziej kwaskowy. Sos do sałatki to nieco zmodyfikowany przeze mnie pomysł Karoliny.
Poprosiłam też Babkę Lekarską o kilka słów na temat dobroczynnego działania kurkumy, ponieważ nie tylko o kolor i smak tutaj chodzi, ale o zdrowie również.
“Ten słoneczny kolor i gorzkawy smak kurkuma zawdzięcza zawartej w niej niesamowitej substancji – kurkuminie. Jest to silny przeciwutleniacz, którego zalety można by wymieniać na kilku stronach. Warto zapamiętać, że fantastycznie poprawia trawienie białek i tłuszczy, stymuluje do prawidłowej pracy pęcherzyk żółciowy i wątrobę, sprzyjając detoksykacji organizmu, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, ma również potwierdzone licznymi badaniami działanie antynowotworowe. Będzie skuteczna przy problemach z krążeniem, w pozbywaniu się pasożytów jelitowych czy grzybów candida, ale też na siniaki – w formie pasty do wcierania w stłuczone miejsce. Kurkuma to prawdziwa medycyna z kuchni :)”
Babka Lekarska
Składniki dla 2-3 osób:
Kasza jaglana – ok. 2 filiżanki (po 150 ml) ugotowanej z kurkumą kaszy
Papryka słodka czerwona – 1/2 szt.
Ogórek kiszony – 1-2 szt.
Prażone pestki; tu dyni, słonecznika i siemienia lnianego – garść
Natka pietruszki i/lub koperku – łącznie ok. pęczek (do posypania lub do sosu)
Oliwa – 1-2 łyżki
Kurkuma – 1/4 łyżeczki do gotowania kaszy
Ser feta 2-3 łyżki stołowe (można pominąć)
Zielony sos:
Oliwa – 3 łyżki
Ocet jabłkowy – 3 łyżki
Miód – 1 łyżeczka
Sól, pieprz, kurkuma, brązowy cukier – szczypta
Koperek/pietruszka – 1 drobno posiekany pęczek
Wykonanie sosu:
Wszystkie składniki wymieszaj ze sobą i dosyp na koniec posiekaną zieleninę. Możesz całość ewentualnie bardziej rozdrobnić i połączyć w małym blenderze.
Wykonanie sałatki:
Ugotuj kaszę jaglaną pamiętając o dodaniu do wody dużej szczypty kurkumy (ok. 1/4 łyżeczki). Przepis na kaszę jaglaną znajdziesz na moim blogu na przykład TUTAJ. Z jednej filiżanki suchej kaszy wyjdą około 4 filiżanki ugotowanej, tak więc zależnie od potrzeby dostosuj odpowiednio jej ilość.
Pestki upraż na suchej, rozgrzanej patelni do lekkiego zarumienienia..
Do miski wrzuć kaszę jaglaną (może być ciepła) i rozdrobnij ją widelcem, dodaj posiekaną czerwoną paprykę oraz uprażone pestki. Baza gotowa.
Jeśli lubisz kwaśny, zdecydowany smak możesz do sałatki dodać pokrojonego w drobną kostkę ogórka kiszonego, sos oraz fetę, czyli wszystkie wymienione w przepisie składniki.
Możesz też przygotować sałatkę w inny sposób, tak jak lubisz, na przykład dodaj do bazy tylko sos koperkowo-pietruszkowy.
Tak przygotowaną sałatka z kaszy jaglanej z kurkumą może być podana samodzielnie lub jako dodatek do mięs, czy innych potraw. Moźesz ją również zapakować do pudełka i zabrać do szkoły lub pracy.
P.S.
Kaszę jaglaną możesz zastąpić inną kaszą na przykład bulgur (patrz zdjęcie poniżej) i uzyskać jeszcze inny smak sałatki. W tej wersji dodałam do ugotowanej z kurkumą kaszy paprykę, natkę pietruszki, ogórka kiszonego, prażone pestki dyni i słonecznika oraz oliwę.
Do gotowania kaszy możesz również dodać szczyptę chili i uzyskać bardziej pikantny smak.
Dodaj komentarz