Kto nie zna pokrzywy, prawda? Pokrzywa zwyczajna Urtica dioica (łac.), od wieków była szanowana ze względu na swoje właściwości lecznicze oraz odżywcze. Polecana jest szczególnie wiosną ze względu na znane własności oczyszczające i wzmacniające. Jest nieoceniona dla wymęczonych zimą organizmów i uważana w ziołolecznictwie za jeden z naturalnych antybiotyków.
Przepisy na dania z pokrzywy mogą urozmaicić nieco nasze codzienne menu. Pokrzywa została ponownie odkryta do celów kulinarnych ze względu na stosunkowo duże ilości białka, obecność witamin A, K, B2 i C oraz makro i mikroelementów np. magnez, fosfor, żelazo, wapń, siarka.. Najlepiej nadają się do jedzenia młode, świeże pędy, ponieważ są najdelikatniejsze. Do zrywania warto się zaopatrzyć w rękawice i nożyczki i oczywiście trzeba znaleźć teren w miarę oddalony od zanieczyszczeń. Najlepszy czas na zbiór, to moment po kwietniowym lub majowym deszczu.
Jeśli się zastanawiasz co przygotować z pokrzywy, to właściwie można ją traktować smakowo zamiennie ze szpinakiem. Powiedziałabym, że pokrzywa jest nawet smaczniejsza niż szpinak, ponieważ jest bardziej delikatna i lekko słodkawa. Wystarczy ją dokładnie opłukać i posiekać. Ja dodatkowo jeszcze przelałam listki na sitku gorącą, ale nie wrzącą wodą.
W ostatnich dniach korzystając z pięknej pogody i pojawiających się w coraz większej ilości młodych pędów pokrzywy, nazbierałam jej sporo. Poniżej trzy moje przepisy na smaczne i zdrowe dania z pokrzywy. Pomysłów na szybkie i smaczne dania mam więcej, ale jak ze wszystkim trzeba zachować umiar.
KOKTAJL Z POKRZYWY
Składniki dla 1 osoby:
Pomarańcza – 1 szt bez skórki i pestek
Gruszka – 1 szt.
Pokrzywa – garść umytych i sparzonych listków
Płatki owsiane – 1 łyżka stołowa
Wszystkie składniki zblenduj na jednorodną masę i ewentualnie rozcieńcz wodą. Smak pokrzywy jest praktycznie niewyczuwalny, a koktajl ma bardzo delikatny zielonkawy kolor. Wspaniała odmiana o oczyszczających właściwościach na pierwsze lub drugie śniadanie.
HUMMUS Z POKRZYWĄ
Składniki dla 4-6 osób:
Cieciorka – 1 puszka ok. 250 g netto
Pasta sezamowa tahini – 2 łyżki stołowe
Pokrzywa – garść umytych, sparzonych i posiekanych listków.
Sok wyciśnięty z 1/2 cytryny
Woda lodowata – ok. 50 -70 ml
Sól, pieprz do smaku – tu po ok. 1/2 łyżeczki
Oliwa do polania z wierzchu
Przyprawy do posypania; np. mieszanka przypraw “zatar”, sumak, płatki chili, wędzona papryka, kumin – tu akurat czosnek niedźwiedzi suszony, pieprz kolorowy zmielony, pieprz czerwony.
Dokładnie opłukaną i odsączoną na sitku ciecierzycę, pastę tahini, sok z cytryny, pokrzywę oraz sól i pieprz zmiksuj dokładnie blenderem na jednorodną, kremową masę (długo!)
Pomału dodawaj lodowatą wodę, początkowo dosłownie 2-3 łyżki stołowe, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Odpowiedniej – czyli łatwej do rozsmarowania, aksamitnej i nierozwodnionej.
Dopraw masę do smaku solą i pieprzem. Możesz dodać równieź suszony lub świeży, posiekany czosnek niedźwiedzi. Przełóż hummus z pokrzywą do miseczki lub głębokiego talerza i rozlóż w taki sposób, aby brzegi były wysokie i aby utworzyło się korytko.
Następnie okrężnym ruchem polej hummus z wierzchu oliwą. Posyp na przykład pieprzem kolorowym zmielonym, całym pierzem czerwonym, czosnkiem niedźwiedzim. Pycha!
Pyszna i zdrowa pasta z pokrzywą do pieczywa, macy, placków, sałatek, warzyw i mięs gotowa! Doskonała na śniadanie, obiad oraz kolację.
FARFALLE ZE SZPINAKIEM I POKRZYWĄ
W tym daniu połowę szpinaku zastąpiłam listkami pokrzywy, nawet nikt się nie zorientował, że skład jest nieco odmienny. Myślę że następnym razem spróbuję udusić samą pokrzywę.
Dla 4 osób:
Makaron – 1 opakowanie 500 g
Szpinak świeży – ok. 250 g (tu baby w woreczku – 1 opakowanie)
Pokrzywa – ok. 250 g lub kilka garści umytych, sparzonych i posiekanych listków
Czosnek – 3-4 ząbki
Masło – 1-2 łyżki stołowe
Śmietanka kremowa 30% – ok. 150 ml
Sól, pieprz
Parmezan starty do posypania
Orzechy włoskie – garść
Nastaw wodę i ugotuj makaron al dente – zgodnie ze wskazówką producenta zawartą na opakowaniu.
Świeże liście szpinaku umyj dokładnie, odetnij ewentualne zgrubiałe części i posiekaj na trochę mniejsze kawałki. Szpinak baby w woreczkach wymaga zwykle jedynie umycia.
Listki pokrzywy umyj dokładnie, Przelej wrzątkiem i ewentualnie posiekaj jeśli są zbyt duże.
Rozpuść na patelni masło i wrzuć na maksymalnie pół minuty przeciśnięty przez praskę czosnek. Uważaj aby się nie przypalił, ponieważ nabiera wówczas gorzkiego smaku i zepsuje potrawę. Po chwili dorzuć szpinak oraz liście pokrzywy i mieszaj ok. 2 minuty aż zmniejszą swoją objętość. Możesz w razie potrzeby podlać odrobiną wody, ale zwykle nie jest to konieczne. Następnie dodaj śmietankę, sól, pieprz i duś pod przykryciem na małym ogniu ok. 1-2 minuty, ewentualnie podlewając wodą gdyby było za mało sosu.
W międzyczasie odcedź makaron, rozłóż odpowiednie porcje na talerzach, dodaj uduszony szpinak z pojrzywą w śmietanowym sosie, posyp parmezanem, orzechami włoskimi i pyszne danie gotowe!
Renata
Polecam spozywanie na surowo. Można wycisnąć sok i zamrozić.
Pół litra soku wystarczy na kurację. Pic 1-2 łyżki dziennie.