W przyrodzie dzieje się tak, że składnik którego jest najmniej staje się czynnikiem ograniczającym. To jest bardzo ciekawe, bo również może się odnosić do wielu aspektów naszego życia. Wtedy zaczynają się dziać ciekawe rzeczy, nie zawsze dobre, i nie do końca przewidywalne, nawet jeśli znajdzie się coś podobnego, co ten brakujący składnik zastąpi.
Podobnie jest z przepisami, ale dużo prościej. Kiedy zabrałam się za gotowanie kapuśniaku okazało się, że mam za mało ziemniaków. Kapuśniak bez ziemniaków, albo w mniejszej ilości nie wchodził w grę. Wycieczka do sklepu również. Na szczęście na dnie koszyka leżał sobie ogromny batat.
Często świetne przepisy są dziełem przypadku. Tak właśnie powstał słodki kapuśniak. Gęsta słodko-kwaśna zupa, która smakuje nam bardziej, niż jej zwykła wersja.
Kromka świeżego domowego chleba albo kiszone rydze to mały luksus dodający kapuśniakowi smaku, ale i bez tych dodatków warto go ugotować.
Przepis przygotowałam w dwóch wariantach, bo nie zawsze jest w domu garnek ugotowanego bulionu. Nie przestrasz się długiej listy składników. Zauważ, że wiele z nich to przyprawy, ponieważ to one decydują o końcowym smaku. Mam nadzieję, że wszystko jest zrozumiałe. Ucieszę się, jeśli zostawisz komentarz do wpisu.
SKŁADNIKI na około 6-8 porcji
1.5 litra bulionu lub warzywa na bulion (np. por, kawałek selera, 2 marchewki, 2 pietruszki, cebula, kawałek słodkiej kapusty)
1 cebula
3 ząbki czosnku
3 duże ziemniaki lub 6 małych
1 duży batat
ok. 300 g kiszonej kapusty
ok. 150 ml krojonych pomidorów z puszki lub passaty pomidorowej
1/2 – 1 łyżki soli, zależnie od smaku kapusty oraz bulionu
3 łyżki oliwy
sól, pieprz do smaku
1/2 łyżeczki cukru
posiekana natka pietruszki do posypania na talerzu
przyprawy:
3 listki laurowe
5 ziaren ziela angielskiego
5-8 kulek pieprzu kolorowego
1 płaska łyżka otartego majeranku
1 czubata łyżeczka suszonego lubczyku
OPCJONALNIE
1-2 łyżki sosu sojowego oraz 1-2 suszone pomidory do zupy, jeśli nie masz gotowego bulionu. Ja zwykle je dodaję, bo wnoszą smak umami.
Kilka plastrów wędzonego boczku lub szynki do uduszenia razem z cebulą i czosnkiem w wersji niewegetariańskiej.
Kawałek (150-200 g) poszatkowanej kapusty białej, włoskiej lub pekińskiej do uduszenia razem z cebulą i czosnkiem. Kapuśniak jest wtedy mniej kwaśny.
Jeśli nie masz batata, ugotuj kapuśniak z samymi ziemniakami. W wersji klasycznej również jest smaczny. Warto wtedy dodać kawałek słodkiej kapusty.
Kilka kiszonych rydzy, ja zamówiłam je w Starym Domu Zdrojowym w Wysowej.
WYKONANIE SPOSÓB I, jeśli masz gotowy bulion:
Pokrój w kostkę cebulę i zeszklij ją wolno na oliwie (kilka minut), pod koniec dodaj rozdrobniony czosnek, a następnie posiekaną słodką kapustę, o ile ją dodajesz. Duś całość kilka minut pod częściowym przykryciem mieszając co jakiś czas.
W międzyczasie obierz ziemniaki i bataty i pokrój je w kostkę o boku około 2 cm, dorzuć do cebuli i zalej całość około 1.5 litra gorącego lub zimnego bulionu. Dodaj wszystkie przyprawy i gotuj warzywa około 10 minut. Soli na razie nie dodawaj.
Następnie dodaj lekko odciśniętą i pokrojoną kiszoną kapustę i gotuj zupę około 20 minut. Sok z kapusty zachowaj.
Po tym czasie dopraw zupę pomidorami z puszki lub passatą, spróbuj i ewentualnie dodaj do smaku sól, pieprz oraz 1/2 łyżeczki cukru i jeszcze chwilę pogotuj na wolnym ogniu.
Jeśli uznasz, że kapuśniak jest za gęsty, dolej trochę przegotowanej wody ewentualnie soku z kiszonej kapusty, aby kapuśniak był bardziej kwaśny.
WYKONANIE SPOSÓB II, jeśli nie masz gotowego bulionu
Nastaw wodę w czajniku na wrzątek (około 2 l).
Pokrój w kostkę cebulę i zeszklij ją wolno na oliwie (kilka minut), pod koniec dodaj rozdrobniony czosnek, a następnie posiekaną słodką kapustę, o ile ją dodajesz. Duś całość kilka minut pod częściowym przykryciem mieszając co jakiś czas.
W międzyczasie obierz marchewkę, pietruszkę, seler i w całości lub starte na grubej jarzynowej tarce dorzuć do cebuli z czosnkiem i kapustą. Dodaj również pora w całości i ewentualnie dodatkową cebulę. Pamiętaj aby wyjąć z kapuśniaku całe warzywa zanim się rozgotują, zwłaszcza pora.
Następnie zalej warzywa około 1.5 litra przegotowanej, gorącej wody. Dodaj łyżeczkę soli, sos sojowy, suszone pomidory, wszystkie przyprawy i gotuj na średnim ogniu.
Kiszoną kapustę lekko odciśnij, posiekaj i przełóż do mniejszego garnka. Zalej ją około 500 ml przegotowanej, gorącej wody i pogotuj około 10 minut. Sok z kapusty na razie zachowaj.
W trakcie kiedy bulion oraz kapusta się gotują, obierz ziemniaki i batata. Pokrój je w kostkę o boku ok. dwóch centymetrów i dorzuć do gotującego się wywaru z warzyw.
Po około 10 minutach, kiedy ziemniaki i marchewka są miękkie, dodaj do bulionu podgotowaną kapustę kiszoną i gotuj całość na małym ogniu kolejne 10 minut.
Po tym czasie dopraw zupę pomidorami z puszki lub passatą, spróbuj i ewentualnie dodaj do smaku sól, pieprz oraz 1/2 łyżeczki cukru i jeszcze chwilę pogotuj na wolnym ogniu.
Jeśli uznasz, że kapuśniak jest za gęsty, dolej trochę przegotowanej wody ewentualnie soku z kiszonej kapusty, aby kapuśniak był bardziej kwaśny.
Podawaj z pieczywem. Posiekane kiszone rydze oraz natka pietruszki będą wspaniałym dopełnieniem smaku.
WSKAZÓWKI
Jeśli dodasz kiszoną kapustę do surowych ziemniaków, to pozostaną twarde, dlatego ważne jest aby dodać kapustę do zupy nieco później, kiedy ziemniaki będą już prawie ugotowane.
Słodka kapusta sprawia, źe kapuśniak jest mniej kwaśny, ale w tym przypadku smak równowaźy słodki ziemniak, więc nie jest konieczna.
Całe, ugotowane warzywa z bulionu moźesz wykorzystać do przygotowania kotletów wegetariańskich lub pasty do pieczywa.
Dodaj komentarz