Torta Margherita

wpis w: Ciasta i desery | 10

Przepis na torta margherita znalazłam na końcu książki Larissy Bertolasco pt: “La nonna, la cucina, la vita. Wspaniałe przepisy mojej babci” – cudownej, ciepłej opowieści o rodzinie i licznych włoskich smakach i aromatach. W tłumaczeniu la torta margherita, to ciasto biszkoptowe, ale zupełnie nie jest to takie ciasto,  które może się kojarzyć z naszym biszkoptem – czyli bazą do tortu. Mnie torta margherita przypomina trochę w smaku ciasto drożdżowe, chociaż drożdży tutaj nie ma.

Ciasto urzekło mnie swoją prostotą i łatwością przygotowania. Kolejny raz przekonałam się, że to co proste, szybkie i łatwe może być również bardzo smaczne. Lubimy je rodzinnie bardzo, a  wartością dodaną do ciasta jest pięknie pachnący dom.

Torta margherita

Składniki:

JM=jednostka miary, tutaj  kubek jogurtu 150 g
Jogurt naturalny – 2 JM
Jaja – 3 szt.
Cukier drobnoziarnisty – 2 JM
Olej słonecznikowy lub rzepakowy – 1 JM
Mąka – 4 JM
Proszek do pieczenia – 2 łyżeczki
Masło i bułka tarta do przygotowania brytfanki lub papier do pieczenia

Nagrzej piekarnik do 200 stopni Celsiusza.

W wysokiej misce wymieszaj ręcznie lub mikserem jogurt, całe jajka i cukier. Dodaj olej, następnie przesiej mąkę wraz proszkiem do pieczenia i całość wymieszaj do uzyskania jednorodnej masy. Nie potrzeba ciasta ubijać, wystarczy wymieszać nawet łyżką.

Przelóż ciasto do wyłożonej papierem do pieczenia lub wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą formy. Tu użyłam tortownicy o średnicy ok. 26 cm.

Piecz ciasto ok. 30-40 minut; prawdź patyczkiem, czy jest upieczone – patyczek ma być suchy.

Przed podaniem posyp cukrem pudrem.

Ciasto biszkoptowe

Torta margherita

P.S.
Do ciasta przed pieczeniem możesz dla urozmaicenia dodać 1-2 pokrojone w kosteczkę jabłka.

Jeśli chcesz, aby ciasto miało bardziej waniliowy smak, możesz dodać do cukru zwykłego 1/2-1 torebkę cukru waniliowego, ale nie jest to konieczne.

 

 

10 Responses

  1. Viola

    Mnie przypominało kiedyś w smaku, natomiast ani ono drożdżowe, ani biszkoptowe tylko raczej ucierane. Ww przepis pochodzi z książki, ale dziękuję za kolejny. Ciasto pewnie również pyszne:)

  2. Viola

    Alexandra, widzę że uważnie przeczytałaś list:-), cukier waniliowy nie jest niezbędny. Oryginalnie nie ma go w przepisie, ale moźna dodać razem ze zwykłym cukrem. Napiszę to w uwagach. Dziękuję.

  3. Viola

    Maju, nie mogę Ci odpowiedzieć zdecydowanie “tak, moźna”, poniewaź nie uźywam ksylitolu. I choć ksylitol jest stosowany w wypiekach zamiennie z cukrem, to nie umiem doradzić ile go trzeba dodać, a przede wszystkim nie wiem jak ciasto zachowa się w tym przypadku.

  4. Maja

    Piekę jutro. Czy zamiast cukru można dodać ksylitol?

  5. Viola

    Wiolka, jeśli przygotowywałaś ciasta identycznie. to może faktycznie za dużo jabłek. Ja robiłam w obu wersjach i to z jabłkami było bardziej wilgotne. Natomiast zdarzyło mi się upiec bardziej zbite ciasto w wersji bez jabłek (smaczne, ale tak naprawdę zakalec) wtedy, kiedy zbyt dokładnie chcialam ubić ciasto. Przekonałam się źe zwykle wymieszanie ręczne daje najlepsze efekty w tym przypadku.

  6. Wiolka

    Upiekłam to ciasto w wersji z jabłkami i bez. I zdecydowanie lepsze wyszło bez jabłek. Puszyste, mięciutkie, pyszne…
    A ciasto z jabłkami, nie urosło. Wyszło zbite i twarde. Nie wiem czy dałam za dużo jabłek, czy za mało proszku do pieczenia.
    Na pewno upiekę jeszcze nie raz, ale już bez jabłek 🙂
    Dziękuję za kolejny pyszny przepis 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *