Kimchi

wpis w: Na Święta, Sałatki | 2

Kiedy ponad rok temu dowiedziałam się o kimchi wzruszałam ramionami, nawet mi do głowy nie przyszło, że kiedyś będą coś sama kisić w domu. Zmienia się…Robiłam już kimchi wielokrotnie. Dostępnych przepisów jest mnóstwo, a ja bardzo polubiłam przepis znaleziony u Babki Lekarskiej. Oczywiście zmodyfikowałam go po swojemu, ale inspiracja jest.

Kimchi to kiszonka, która jest niezwykle popularna w Korei i uważana tam za potrawę narodową. Przepisy na nią przekazywane są z pokolenia na pokolenie. W pierwszym momencie zdziwiłam się, kiedy przeczytałam, że przeciętny Koreańczyk zjada jej 20 kg rocznie, ale jak się chwilę zastanowiłam, to i w naszych warunkach jest to możliwe, zwłaszcza że jest to świetny sposób na dostarczenie witamin, przede wszystkim C oraz witamin z grupy B, a także korzystnych dla przewodu pokarmowego bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus. Niestety, nie wszyscy mogą jeść kimchi. Odradza się, tą ostrą i zawierającą dużo soli, kiszonkę osobom z chorobą wrzodową, zespołem jelita drażliwego i nadciśnieniem. Nie powinny jej jeść również kobiety w ciąży.

IMG_4398

Składniki:
Kapusta pekińska – 1 duża szt. ok. 1 kg
Marchewka – 3 szt.
Czosnek – 4-5 sporych ząbków
Rzepa – 1 szt.
Imbir świeży – ok. 50 g (1 czubata łyżka startego na tarce)
Sól – 1 łyżka stołowa
Papryczka peperoncino – 1 szt. (ewent. 1/2-1 łyżeczka chilli w płatkach)

Kapustę oczyść z wierzchnich liści i przekrój na pół. Opłucz pod bieżącą wodą, osusz, a następnie posiekaj w cienkie paseczki i przełóż do dużej miski ub garnka. Zalej wodą, przepłucz a następnie odlej wodę.

Dodaj sól, dokładnie wymieszaj i zmaceruj lekko wyciskając kapustę w rękach. Następnie uklep, dociśnij talerzem i odstaw na ok. 1/2 -1 h.

Przygotuj 2 wyparzone słoiki o pojemności ok. 1 litra z nakrętkami.

Marchew obierz i pokrój w słupki typu julienne lub zetrzyj na grubej tarce jarzynowej. Zetrzyj również rzepę.

Czosnek przeciśnij przez praskę, imbir zetrzyj na średniej tarce.

Papryczkę peperoncino przekrój wzdłuż, usuń nasiona i posiekaj w cienkie paseczki. Jeśli jej nie masz, możesz użyć suszonej chilli najlepiej w płatkach.

Odlej dokładnie wodę z kapusty. Dodaj przygotowane składniki: rzepę, marchewkę, czosnek i paprykę. Wymieszaj, osól ewentualnie do smaku i przekładaj partiami do przygotowanych słoików. Każdą warstwę dobrze dociśnij. Napełnij słoiki maksymalnie do 3/4 wysokości, aby nie wylewał się sok, który wkrótce się wytworzy.

Lekko nakryj słoiki nakrętką i odstaw w ciepłe, spokojne miejsce na ok. 3 dni. Codziennie pamiętaj o dociskaniu kapusty w słoiku. W trzeciej dobie już powinna być lekko ukiszona i nadawać się do jedzenia. Jeśli wolisz ukiszoną bardziej, to pozostaw słoiki odpowiednio dłużej, a następnie zakręć je i schowaj do lodówki.

Tak ukiszona kapusta pekińska jest świetnym dodatkiem do ryb i mięs. Można ją podawać naturalną lub z odrobiną oliwy i posiekaną zieloną pietruszką czy orzechami.

 

 

2 Responses

  1. Viola

    Kimchi a ciąża konkretnie nie wiem, natomiast jest wiele prac naukowych potwierdzających niekorzystny wpływ spożywania nadmiaru soli w ciąży, bo to o nią tak w kimchi, jak i w innych kiszonkach chodzi. Kimchi jest też zazwyczaj pikantne i zawiera czosnek, co może podrażniać jelita i dodatkowo wywołać refluks. Po prostu wskazany jest umiar, podejrzewam że od wiązki kimchi w kanapce nic się nie stanie, ale ciążę różnie się znosi i trzeba zawsze podchodzić indywidualnie.

  2. M

    Dlaczego kobiety w ciąży nie mogą jesc niby kimchi? Gdzie to zostało udowodnione?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *