Domowy żurek

wpis w: Obiady, Zupy | 13

image

Żurek… już dawno miałam na niego ochotę. Gotuję go od wielu lat i choć to zabrzmi może nieskromnie, to jednak napiszę, że ci go próbowali uważają, że jest naprawdę pyszny, Dość szybko się robi, można pominąć ziemniaki i ugotować tzw. żurek czysty, ale w gęstszym wydaniu jest również świetny, bo zastępuje czasem drugie danie. Panowie go uwielbiają, można ugotować go w większej ilości i mieć zapas na kolejny dzień, co więcej –  chyba nawet jest wtedy smaczniejszy. Poza tym żurek daje możliwość przygotowania zupy w kilku wersjach, z wegańską włącznie co czyni go zupą dość uniwersalną:-)

Proporcje

Żurek naturalnie kwaszony w butelce ok. 1/2 l
Ziemniaki – kilka sztuk
Marchew 1-2 szt
Pietruszka – 1 szt
Cebula – 1 szt
Seler – nieduży kawałek
Kiełbasa – ok. 50 dag
Śmietana – kwaśna 18% lub słodka śmietanka 30%
Czosnek – 2-3 ząbki
Sok z cytryny – do smaku
Przyprawy: sól, pieprz, cukier, ziele angielskie, liść laurowy, majeranek
Olej rzepakowy – 1 łyżka

W czajniku nastawiamy wodę na wrzątek. Obieramy warzywa. Ziemniaki kroimy w drobną kostkę; kroimy ich tyle, aby przykryły dno garnka mniej więcej do ok. 10 cm jego wysokości i zalewamy je wrzątkiem (ok. 2.5l). Wrzucamy całą, ale oczywiście obraną marchew, pietruszkę, cebulę, kawałek selera oraz ząbki czosnku. Dodajemy kilka ziaren ziela angielskiego, 2-3 liście laurowe, łyżeczkę soli i gotujemy ok. 20 minut. W międzyczasie obieramy ze skórki kiełbasę, kroimy w cienkie półplasterki i przysmażamy na patelni na oleju do lekkiego zarumienienia, a następnie dodajemy do praktycznie ugotowanych warzyw, dosypujemy majeranek (ok. 2-3 łyżeczki) i gotujemy razem kilka minut. Ugotowaną marchewkę wyciągamy z zupy, kroimy w  półplasterki i wrzucamy tyle ile chcemy z powrotem do zupy. Mieszamy dokładnie żurek w butelce i dodajemy do gotującej się zupy, dokładnie mieszamy i zagotowujemy ponownie mieszając od czasu do czasu, aby nie zrobiły się grudki. Całość gotujemy kilka minut a następnie doprawiamy solą, pieprzem, czosnkiem, dodajemy również szczyptę cukru oraz 1-2 łyżki soku z cytryny. Jeszcze w garnku lub już na talerzach, bo może nie wszyscy lubią, podprawiamy śmietaną. Podajemy z pieczywem.

 

image

 

P.S.

– Dla mniej zaawansowanych kulinarnie: jeśli podprawiamy zupę kwaśną śmietaną, w małym naczyniu mieszamy ją z zupą, aby zmniejszyć różnicę temperatur i zapobiec oważeniu się śmietany.
– Żurek doskonale smakuje również z dodatkiem ugotowanego na twardo jaja i chrzanu.
– Różne śmietany (18% i 30%) sprawiają, że żurek zupełnie inaczej smakuje, ale w obu wersjach jest bardzo dobry:-)
– Przykładowe warianty: wegański czysty, podprawiony śmietaną (słodką lub kwaśną),  z kiełbasą, z jajkiem, z kiełbasą i jajkiem, we wszystkich wariantach z dodatkiem chrzanu.

 

 

13 Responses

  1. Viola

    Sebastian, zgadzam się że żurek i barszcz biały to inna bajka, ale o ile mi wiadomo żurek robimy z zakwasu żytniego, natomiast barszcz biały z pszennego.
    Odnośnie soku z kiszonej kapusty – moja mam doprawiała nim wigilijny czerwony barszcz dla odmiany, tak więc sposobów na barszcze jest wiele i wszystkie pewnie pyszne:)

  2. Sebastian Dolatowski

    Moim zdaniem barszcz biały i żurek to zupełnie inna bajka jak wiemy żur robimy z zakwasu a barszcz biały od bardzo dawna gotowało się na kwasku z kapusty kiszonej.dziekuje i pozdrawiam

  3. NieGesslerowaGotujeBoLubie

    W sumie tak samo można mówić o zurku, barszczu białym i zalewajce. Barszcz biały ma zakwas na innej mące, jest delikatniejszy, żurek ma być bardziej kwaśny, wędzony, zalewajke znam jako, kartoflankę lub zupę ziemniaczana. Generalnie każdy robi inaczej każda zupę. I czy dobrze czy źle to już kwestia gustu i upodobań. Znam też żurek na maślane, choć niektórzy twierdzą że to już nie żurek zwał jak zwał. Niech każdy robi tak jak lubi. U mnie zalewajka to kartoflanka i w sumie jest to cała baza pod żurek tyle że bez zurku (w sensie zakwasu) żurek robię na wędzonce, dodaje dobra swojska kiełbasę, cebulę podsmazona, często wędzone żeberka odbieram, ziemniaki w kostkę, jajka, wloszczyzna w kostkę, chrzan, majeranek to oczywiste i zawsze i wszędzie do prawie każdej zupy dodaje słodkiej śmietanki. I często spotykam się ze zdziwieniem, że do tej zupy nie daje się śmietany. Co znaczy, nie daje się? 😂 Jak się lubi to się daje. Np nie dodaje soku z cytryny, pierwszy raz o tym przeczytałam dzis mimo, że lubię żurek bardzo kwasny. Ale generalnie zawsze po dwóch dniach przechodzi i jest ok. Więc gotujemy tak jak umiemy, lubimy i znamy. Smacznego wszystkim 😊

  4. Ewelina

    Przepis super 😊😊 pierwszy raz w życiu gotowaliśmy żurek i wyszedł pyszny, więc polecanko! 😍😍😍

  5. Trn

    Żurek bardzo fajny ale muszę zwrócić uwagę, że weganie nie spożywają śmietany…

  6. Viola

    Tak, żur na białej kiełbasie również robię natomiast tym razem taką kiełbasę wybrałam.

  7. Renata

    Prawdziwy żur gotuje się na esencjonalnym wywarze z kości lub miesa albo na rosole i na pewno nie na kiełbasie typu podwawelska za 15 zł kilogram lecz do żuru podaje się osobno ugotowaną (najlepiej na parze aby nie stracić smaku) bardzo dobrej jakości (z szynki) białą kiełbasę z chrzanem z dodatkiem ziemniaków lub pieczywa. Kiełbasę podaje się osobno, gdyż w przeciwnym razie pyszny sok, ktory jest w kielbasie wraz z bukietem smaku, wyciekłby do zupy a w zupie pozostałyby niezbyt smaczne wygotowane kawałki kiełbasy.

  8. Viola

    Kasia, Twoja babcia może mieć rację. U mnie jest tak, że ja gotuję żurek a moja mama, która pochodzi ze Świętokrzyskiego gotuje zalewajkę. Dodam tylko, że gotujemy prawie tą samą zupę, z tym że ja do przepisu na moją dochodziłam sama mieszkając już w Małopolsce…jak zwał tak zwał warto spróbować w obu wersjach:-)

  9. Kasia

    Świetny przepis! Podobny sposób gotowania tej zupy ma moja Teściowa, jednak u nas nazywa się to Zalewajką. Może to kwestia regionu, ale babcia mówiła mi że do Żurek gotuje się na kiełbasie lub żeberkach lub wywarze z jarzyn a na talerzu można dodać osobno ugotowane ziemniaki. Natomiast Zalewajkę gotuje się właśnie tak – na ziemniakach – i jak wszystko jest ugotowane zalewa się żurem. Możesz napisać co o tym myślisz? A może u Was inna zupa jest zwana Zalewajką?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *