Drożdżówki z jagodami, jedne z moich pierwszych zrobionych samodzielnie. Doprawdy nie mam pojęcia dlaczego nie upiekłam ich nigdy wcześniej, zwłaszcza wtedy kiedy dzieci były małe. Może mi się wydawały zbyt pracochłonne? A przecież nie ma przy nich wiele pracy… Za trudne? Zdziwiłam się, że są tak banalne do przygotowania. Pomimo, że bardzo dobrze znam ich smak z dzieciństwa, zarówno tych domowych, pieczonych przez mojego tatę, jak i tych kupowanych w małych piekarenkach. Chyba się nad tym nigdy wcześniej nie zastanawiałam i pewnie nie wpadłabym na to, że mogę, gdyby nie zobaczone w jakimś piśmie kobiecym zdjęcie, chęć eksperymentowania i zgoda na to, że mogą nie wyjść za pierwszym razem. Wyszły, okazały się pyszne, a więc dzielę się. Wspaniałe się nadają do zabrania w podróż, do piknikowego koszyka oraz jako dodatek do śniadania, niekoniecznie niedzielnego. Najlepsze w dniu upieczenia, jeszcze ciepłe.
Na zdjęciu drożdżówki z jagodami z mąki orkiszowej zrolowane pojedynczo:
Składniki na ok. 10 -12 szt:
Mąka orkiszowa typ 720 – 1 i 1/2 kubka
Masło – 1/2 kostki
Jaja – 2 sztuki (1/2 białka pozostaw do posmarowania wierzchu drożdżówek)
Cukier trzcinowy – 3-4 łyżki i 1 łyżeczka dodatkowo do drożdży
Śmietanka 30 % – 3 łyżki
Cukier waniliowy – 1/2 torebki
Drożdże świeże – 1/4 opakowania, czyli 25 g
Mleko – łyżka stołowa
Szczypta soli
Jagody – 1 kubek
Cukier puder do posypania
Kruszonka (moźesz pominąć)
Mąka – łyżka
Cukier zwykły lub trzcinowy – łyżka
Masło – łyżeczka
Drożdże pokrusz i wymieszaj z łyżką mleka, łyżeczką mąki i łyżeczką cukru. Po kilku minutach masa powinna zwiększyć nieco objętość.
Rozpuść w rondelku masło. Odstaw z palnika, dodaj cukier, cukier waniliowy, szczyptę soli i wymieszaj. Po chwili dodaj śmietankę i ponownie wymieszaj aż cukier trochę się rozpuści.
Jak masa nieco przestygnie dodaj jaja i roztrzep łyżką aż składniki połączą się ze sobą. Pamiętaj aby pozostawić trochę białka (ok. 1/2 białka z 1 jaja) do posmarowania wierzchu bułeczek.
Mąkę przesiej do miski. Dodaj do mąki rozczyn drożdży oraz masę jajeczną i mieszaj kilka minut mikserem, blenderem lub lyżką. Utworzy się kula, która będzie odchodzić od ścianek naczynia. Jeśli chodzi o konsystencję ciasto ma być miękkie i elastyczne, ale nie moźe się zbytnio rozlewać. Ponieważ wielkość jaj bywa różna, gdyby ciasto wydawało Ci się za rzadkie dosyp 2-3 łyżki mąki i dokładnie wymieszaj. W razie potrzeby powtórz czynność.
Przykryj ciasto czystą ściereczką i pozostaw do wyrośnięcia w ciepłym, spokojnym miejscu na 1 i 1/2 godziny. Po tym czasie ciasto powinno zwiększyć swoją objętość.
W międzyczasie przygotuj płaską blaszkę, wylóż ją papierem do pieczenia. Umyj jagody, opłucz je dokładnie na sitku i osusz lekko ręcznikiem papierowym.
Wyrośnięte ciasto przełóż z miski na blat/stolnicę obficie obsypaną mąką. Obtocz je w mące i w rękach rozciągaj delikatnie aż uformujesz prostokąt o wymiarach ok. 20cmx30cm.
Umyte i lekko osuszone jagody wyłóż na ciasto. Zostaw ok. 2 cm marginesu, ale tylko wzdłuż dłuższych krawędzi prostokąta. Zroluj napełnione jagodami ciasto tak aby powstała długa rokada. Możesz to zrobić rolując bok ciasta w jedną stronę lub z dwóch stron do środka. Lekko dociśnij wolną krawędź, aby ciasto się nie rozeszło i długą roladę pokrój w poprzek na równe części. Wyjdzie ok. 10 – 12 szt.
Plastry surowego ciasta układaj płasko, w odstępach kilkucentymetrowych na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i pozostaw do wyrośnięcia na 1/2 godziny.
Nagrzej piekarnik do 175 stopni. Wierzch ciasta posmaruj białkiem roztrzepanym z 1-2 łyżeczka i wody.
Z cukru, mąki i masła możesz dodatkowo przygotować kruszonkę i pokruszyć ją na przygotowane do pieczenia bułeczki. Wstaw drożdżówki do nagrzanego piekarnika i piecz je ok. 20 minut, aż ładnie się zarumienią.
Podawaj przestudzone posypane cukrem pudrem. smacznego!
Na zdjęciu dróźdżówki z jagodami z mąki pszennej, zrolowane z dwóch stron do środka.
Uwagi dodatkowe:
Mąkę orkiszową typ 720 możesz zastąpić zwykła mąką pszenną.
Jeśli jaja są malutkie możesz dać 3 szt, jedno białko zostaw do posmarowania bułeczek i dosyp do ciasta kilka łyżek mąki więcej.
Do osuszenia drobnych owoców dobrze się sprawdza suszarka do sałaty.
Dodaj komentarz