Dyniowa zupa z piekarnika

wpis w: Obiady, Zupy | 0

 

Dynia jest cudowna, daje tyle możliwości i jest dla mnie potwierdzeniem, że nie ma jednej, jedynej drogi, źeby coś dobrego zrobić. Trudno tez powiedzieć, czy któraś droga jest lepsza czy gorsza, jest inna. Zwykle gotuję zupy na bulionie, a dzisiaj zrobiłam eksperymentalną kremową zupę tylko z dyni i jabłek, bez bulionu, z minimalną ilością składników. Warto czasem pozwolić sobie zrobić coś inaczej niż zwykle, a w tym przypadku zapomnieć o wielu dodatkach, skupić się na istocie prostego smaku, aby poczuć po chwili więcej. Prościej już chyba się nie da. Wystarczy upiec dynię i jabłka w piekarniku! No dobrze, upiekłam jeszcze czosnek i cebulę. Oczywiście diabeł leży w szczegółach, czyli w końcowym doprawieniu. Tym razem tylko cytrusy, odrobina pieprzu i kryształki soli. Polecam! Dzieci i starsze osoby będą zadowolone, a w ostatnim czasie, to one potrzebują więcej uwagi

Jeśli masz ochotę na więcej smaków w przepisie zamieściłam jeszcze kilka opcji, ale warto czasem zacząć od wersji najprostszej, aby poczuć różnicę.

Więcej pysznych zup i innych potraw na jesień znajdziesz w mojej książce “Mamucie Przysmaki, przepisy na jesień, zimę i przedwiośnie”. Dynię bardzo lubię, więc poświęciłam jej trochę uwagi, a nawet ją namalowałam… W książce jest również przepis na zupełnie inną zupę z piekarnika, moją ulubioną zresztą.

Zapisz się na listy ode mnie i dla odmiany odbierz fragment mojej drugiej książki z przepisami  na wiosnę i lato. Znajdziesz w nim mnóstwo światła, którego brakuje o tej porze roku, oraz kilka prostych i wdzięcznych przepisów. Zestaw książek Mamucie Przysmaki jest dostępny w sklepie. Zapraszam, bo dzięki niemu tak łatwo możesz zaopiekować kulinarnie cały rok.

 

 

SKŁADNIKI dla 4-6 osób

1 niezbyt duża dynia piżmowa  – około 1 kg

5 winnych  jabłek do pieczenia  – około 600 g

1/2 główki  czosnku lub więcej

1 cebula zwyczajna

sól do smaku – około 1 łyżeczki

1/2 łyżeczki pieprzu

sok z 1/2 cytryny

sok z 1-2 mandarynek

 

OPCJONALNIE

Dodatkowe jabłka upieczone do podania (polecam bardzo!).

Uprażone płatki migdałów.

Mieszanka przypraw za’atar do posypania z wierzchu, jeśli wolisz nieco pikantną zupę.

Odrobina zieleniny do posypania np. kolendra lub natka pietruszki lub rukiew wodna ewentualnie tymianek jeśli zdecydujesz się na wersję łagodną zupy.

 

WYKONANIE

Nastaw piekarnik do 200 stopni. włącz termoobieg, ewentualnie podwyższ temperaturę do 220 stopni, jeśli nie masz termoobiegu.

Dynię umyj, odkrój z niej końcówki i przekrój ją w poprzek, w miejscu gdzie się zwęża. Następnie każdą część przekrój  wzdłuż na pół. Z grubszej części łyżką usuń pestki. Następnie pokrój dynię w centymetrowej grubości pół plastry i wrzuć ją do głębokiej miski. Skórki nie usuwaj!

Cebulę pokrój w cząstki i dorzuć do dyni, następnie dodaj 2-3 łyżki oliwy, sporą szczyptę soli i pieprzu i wymieszaj.

Przełóż warzywa na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, dodaj umytą główkę czosnku  (całą lub tylko część)) i wstaw do piekarnika na 30 minut.

Po 10 minutach od wstawienia dyni dołóż na blachę ćwiartki jabłek i upiecz wszystko do miękkości. Ja zostawiam skórkę jabłek, ale jeśli masz słaby blender, to możesz je obrać.

Nastaw wodę na wrzątek w czajniku.

Upieczone jabłka, dynię i cebulę przełóż z blachy do garnka i zalej wrzątkiem, nieco ponad poziom (około 750 ml). Lepiej na początku wlać mniej wody, później można ewentualnie dolać, jeśli uznasz, że zupa jest za gęsta.

Kiedy czosnek nieco przestygnie, wyciśnij minimum  2-3 ząbki lub więcej  i dodaj do zupy. Zblenduj ją dokładnie na krem i pogotuj kilka minut. Następnie dopraw do smaku sokiem z cytryny, sokiem z mandarynki oraz solą i pieprzem. Ja dodałam do całości płaską łyżeczkę soli  i 1/2 łyżeczki pieprzu. Oczywiście możesz ją doprawić według swojego uznania.

W tej łagodnej postaci, tylko z dodatkową porcją pieczonego jabłka, dyni oraz tymiankiem smakowała świetnie.

 

WSKAZÓWKA

Możesz upiec 1-2 jabłka więcej, odłożyć kilka kawałków upieczonej dyni na bok, aby po chwili w całóści dołożyć je do miseczek z zupą. Dobrze jest osobno poczuć smak dyni, jabłka.

Tuz przed podaniem warto również oprószyć zupę solą.

Możesz pozostać przy wersji podstawowej lub  również skorzystać z dodatkowych ww opcji.

Nadmiar upieczonego czosnku możesz zużyć do posmarowania pieczywa lub do przygotowania dowolnej pasty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *