Dzisiaj kwiaty, wdzięczność i życzenia wszystkiego co najlepsze dla Babci i Dziadka!
Babcia kojarzy mi się z pyszną domową kuchnią, pachnącą zupą ogórkową, placuszkami z jabłkami, które brało sie do ręki i wybiegało na podwórko, aby móc jeszcze chwilę się tam pobawić. Przypomina mi się fartuszek, perożki, leniwe kluseczki, ciasteczka maślane, pierniczki…pełne ręce roboty, a jednocześnie duża ilość czasu…dokładam jeszcze do listy pyszności kruszoną szarlotkę z jablkami.
Kruszona szarlotka cytrynowa
Mąka – 2 i 1/2 kubka
Cukier – 2 x 1/2 kubka
Masło – 1 kosta
Jaja – 3 szt
Proszek do pieczenia – 1/2 lyżeczki
Jabłka – ok. 1kg (zależnie od wielkości blaszki)
Oddzielamy białka od żółtek. Do dużej miski wsypujemy mąkę, 1/2 kubka cukru, proszek do pieczenia, dodajemy masło i siekamy całość nożem. Następnie ściskamy i kruszymy chwilę ręką, aby składniki połączyły się ze sobą, dodajemy żółtka i kruszymy dalej aż do połączenia się składników. Wstawiamy do lodówki na ok 1/2 godziny. Trochę więcej niż połowę ciasta kruszymy do nasmarowanej masłem i obsypanej bułką tartą brytfanki. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180-200 stopni C tylko do bardzo lekkiego zarumienienia (ok 15 minut).
W międzyczasie obieramy jabłka, ścieramy je na tarce z szatkownicą (w cienkie plasterki), a następnie blendujemy delikatnie lub po prostu trochę kruszymy ręką. Moje jabłka nie były zbyt soczyste więc nie musiałam odlewać nadmiaru soku, a dodatkowo dodałam do masy jabłkowej otartą skórkę z umytej i wyparzonej cytryny oraz wycisnęłam sok z 1/2 cytryny. Efekt smakowy naprawdę świetny, a przy tym jabłka nie ciemnieją tak bardzo.
Zanim spod się upiecze, szybko ubijamy białka na sztywną pianę, pod koniec dodajemy ok. 1/2 kubka cukru (druga porcja). Wyciągamy brytfankę, upieczony spód opruszamy bułką tartą i wykładamy masę jabłkową, a na nią porządnie ubitą pianę i kruszymy resztę ciasta. Pieczemy kolejne 20 – 30 minut do zarumienienia się kruszonki – trzeba zaglądać do piekarnika. Wierzch ciasta po upieczeniu można dla urody popudrować. Jest pyszna, a zarazem szybka i łatwa w przygotowaniu.
WSKAZÓWKI
– Możemy taką kruszonkę przygotować np. wieczorem, jeśli potrzebujemy mieć świeże ciasto następnego dnia.
– Możemy kruszonkę zamrozić i wykorzystać w innym czasie. Wtedy białka można wykorzystać w inny sposób a bez białek też będzie smaczne ciasto.
– Owoce można zmieniać oraz zastępować konfiturami.
Dodaj komentarz